Parafia Wszystkich Świętych w Złotnikach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia
pw. Wszystkich Świętych
w Złotnikach
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Złotniki

Adres

28-366 Małogoszcz
Złotniki 61

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

kielecka

Dekanat

małogoski

Kościół parafialny

Wszystkich Świętych

Proboszcz

ks. Leszek Starczewski

Wezwanie

Wszystkich Świętych

Wspomnienie liturgiczne

1 listopada

Położenie na mapie gminy Małogoszcz
Mapa konturowa gminy Małogoszcz, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Wszystkich Świętychw Złotnikach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Wszystkich Świętychw Złotnikach”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Wszystkich Świętychw Złotnikach”
Położenie na mapie powiatu jędrzejowskiego
Mapa konturowa powiatu jędrzejowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafiapw. Wszystkich Świętychw Złotnikach”
Ziemia50°45′00,820″N 20°14′55,447″E/50,750228 20,248735

Parafia Wszystkich Świętych w Złotnikach – parafia rzymskokatolicka, znajdująca się w diecezji kieleckiej, w dekanacie małogoskim[1].

Konstrukcja świątyni składa się z trzech przęseł nawy i węższego, jednoprzęsłowego prezbiterium, które jest zamknięte od zewnątrz wielobocznie i w środku jest półkoliste[2]. W głównym ołtarzu znajdują się przedstawienia Matki Bożej Łaskawej (z grotami w dłoniach) oraz Wszystkich Świętych, natomiast w ołtarzach bocznych można zobaczyć wizerunki ukrzyżowania Jezusa oraz innych świętych, w tym św. Benedykta. Styl architektoniczny głównego ołtarza i dwóch bocznych to rokoko i klasycyzm[1]. Wnętrze kościoła zostało poddane pracom konserwatorskim w latach 1989-1990[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobna data powstania parafii to wiek XII. Pierwszy kościół był drewniany, następnie, z fundacji cystersów jędrzejowskich, wzniesiono murowany w 1666 roku. Inicjatywę zbudowania kościoła podjął opat Aleksander Denhoff, budynek konsekrował arcybiskup gnieźnieński Adam Ignacy Komorowski 16 listopada 1749 roku[1].

18 października 1700 roku w kościele przyjął chrzest pijar Stanisław Konarski, twórca Komisji Edukacji Narodowej. Informację o chrzcie ks. Konarskiego potwierdza księga chrztów, prowadzona od 1687 roku[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d ZŁOTNIKI, Wszystkich Świętych | Oficjalna Strona Diecezji Kieleckiej [online], diecezja.kielce.pl [dostęp 2022-12-07].
  2. a b Kościół Wszystkich Świętych w Złotnikach ~ Co zobaczyć ~ Jędrzejów Travel [online], jedrzejow.travel [dostęp 2023-02-04].