Parafia Świętego Krzyża w Strzebiniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Świętego Krzyża
Ilustracja
Kościół parafialny w Strzebiniu
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Siedziba

Strzebiń

Adres

ul. Lubliniecka 47
42-288 Strzebiń

Data powołania

XIX w.

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

gliwicka

Dekanat

Woźniki

Kościół parafialny

Kościół Świętego Krzyża

Proboszcz

ks. Sebastian Marecki

Wezwanie

Krzyża Świętego

Wspomnienie liturgiczne

14 września

Położenie na mapie gminy Koszęcin
Mapa konturowa gminy Koszęcin, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Krzyża”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Krzyża”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Krzyża”
Położenie na mapie powiatu lublinieckiego
Mapa konturowa powiatu lublinieckiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Świętego Krzyża”
Ziemia50°36′53,88″N 18°54′14,50″E/50,614967 18,904028
Strona internetowa

Parafia Świętego Krzyża w Strzebiniuparafia rzymskokatolicka w metropolii katowickiej, diecezji gliwickiej, dekanacie woźnickim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość Strzebiń jest po raz pierwszy wzmiankowana w 1574. Założona została kilkanaście lat wcześniej, jako wieś rolnicza. Należała wtedy do parafii w Sadowie, od 1869 roku do parafii w Koszęcinie, a w części również do Lubszy.[1] 27 lutego 1869 biskup wrocławski utworzył w Koszęcinie samodzielną parafię, do której przyłączono m.in. Strzebiń, Łazy i Prądy. Jej pierwszym proboszczem pozostał ks.Karol Diettrich[2]. W 1947 w wynajętym Domu Związkowym urządzono tymczasową kaplicę. Równocześnie rozpoczęto starania o budowę nowego kościoła parafialnego, którego budowniczym był ks. proboszcz Erwin Muszer. Wzniesiono go w latach 1949 – 1951. Wieżę kościelną ukończono w 1984. To dzięki uporowi ks.Erwina Muszera powstała świątynia i na jego też prośbę przyjęła wezwanie Krzyża Świętego. To on również przywiózł do Strzebinia krzyż, który znalazł wyrzucony z kaplicy zamkowej w Koszęcinie. W późniejszym czasie umieszczono go nad wejściem do kościoła. 15 kwietnia 1950 przy nowym kościele została erygowana samodzielna stacja duszpasterska. W następnym roku dokonano konsekracji kościoła, a parafię Świętego Krzyża w Strzebiniu erygowano dekretem Biskupa Katowickiego z 1957. Obecnie parafia prowadzi księgi: chrztów, ślubów i zgonów od 1947. W przedsionku kościoła parafialnego wisi tablica pamiątkowa ufundowana przez parafian z wdzięczności dla ks. proboszcza Erwina Muszera.

Zwyczaje procesji i pielgrzymek[edytuj | edytuj kod]

Choć główny odpust w Strzebiniu obchodzony jest z okazji uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września), to jednak od lat w parafialny kalendarz wpisane są także inne święta. 25 maja odbywa się w miejscowości wielka procesja z figurą św. Urbana[3]. Na ulice wychodzą wtedy tysiące mieszkańców, którzy razem z chórem i orkiestrą zmierzają szlakiem do czterech stacji w różnych dzielnicach. Wtedy organizowany jest też jeden z trzech parafialnych festynów. Dwa pozostałe, odbywają się na św. Jana Chrzciciela (24 czerwca) w Łazach, i z okazji wspomnienia św. Jacka (17 sierpnia) na Bukowcu. Swoją tradycję ma w Strzebiniu również Dzień Chorego, obchodzony w zupełnie inny sposób niż gdziekolwiek indziej, bo w uroczystość Świętych Piotra i Pawła 29 czerwca. To szczególny dzień dla chorych i całej parafii. Odprawiana jest wtedy specjalna Msza św. z sakramentem namaszczenia. Po niej odbywa się spotkanie w Domu św.Franciszka. Corocznie w czerwcu, na zakończenie roku szkolnego, ze Strzebinia z grupą kilkuset osób, głównie młodzieży, wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę.

Pogotowie modlitewne[edytuj | edytuj kod]

Jedną z inicjatyw parafii jest działające w Strzebiniu "pogotowie modlitewne"[4]. Powstało ono na bazie Wspólnoty Miłosierdzia Bożego, która obok Wspólnoty Franciszkańskiej, Żywego Różańca i Grupy Adoratorów stanowi zaplecze modlitewne parafii. Od 1991 w każdy trzeci piątek miesiąca organizowana jest Godzina Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00, po której odprawiana jest Msza święta.

Duszpasterze[edytuj | edytuj kod]

Lista księży pełniących posługę duszpasterską w Parafii na przestrzeni lat[2]:

Księża pochowani na terenie parafii[2]:

  • Ks. Erwin Muszer (+ 14.09.1982) – proboszcz, budowniczy kościoła parafialnego w Strzebiniu
  • Ks. Jerzy Cedzich (+ 22.04.2005) – proboszcz
  • Ks. Klaudiusz Kłaczka (+ 13.07.2014) – proboszcz

Do parafii należą[2][edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]