Przejdź do zawartości

Park Dolinka Służewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Dolinka Służewska
Ilustracja
Fragment parku
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Warszawa

Dzielnica

Mokotów

Powierzchnia

22,8 ha

Data założenia

lata 70. XX wieku

Projektant

Longin Majdecki

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Park Dolinka Służewska”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Park Dolinka Służewska”
Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, na dole znajduje się punkt z opisem „Park Dolinka Służewska”
Ziemia52°10′07,5″N 21°01′52,0″E/52,168750 21,031111
Strona internetowa

Park Dolinka Służewska – park miejski w Warszawie, w dzielnicy Mokotów, ograniczony ulicami Dolina Służewiecka od południa i wschodu, Bacha od północy, aleją Wilanowską od północnego wschodu i ulicą Puławską od zachodu. We wschodniej części jest przecięty ulicą Nowoursynowską. Nad środkową częścią parku przebiega wiadukt w ciągu al. Harcerzy Rzeczypospolitej.

Park położony jest w dolinie Potoku Służewieckiego, obejmuje obszar 22,8 ha terenów zielonych i stawów (w kierunku od ul. Puławskiej do Nowoursynowskiej: Stawy Kaczeńcowy Górny i Kaczeńcowy Dolny, Stawy Nenufarowe, Staw Niezapominajki, Staw Czarcie Oczko (Trzykrotki), Staw Parzydło, Stawy Irysowy Górny i Irysowy Dolny[1][2]). Został zaprojektowany i założony po wybudowaniu przyległego do parku osiedla Służew nad Dolinką w latach 70. XX wieku[3]. Projektantem był Longin Majdecki.

Na terenie parku znajdują się pozostałości dawnej wsi Służew – zachowała się część zabudowań jednego z gospodarstw przy ulicy Tarniny[4][5]. W parku wzniesiono też siedzibę Służewskiego Domu Kultury[6].

W ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego stworzono miejsce wypoczynku − plac przy ul. Nowoursynowskiej oraz naturalny plac zabaw, który nawiązuje do historii terenu[7]. W zachodniej części parku zainstalowano drewniane hamaki[7].

Poprzez przejście pod ulicą Puławską park łączy się z terenami zielonymi wokół Stawu Służewieckiego, a poprzez przejście pod wiaduktem ulicy Dolina Służewiecka z parkiem Romana Kozłowskiego w dzielnicy Ursynów.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zdzisław Biernacki: IV. Geomorfologia i wody powierzchniowe. W: Wisła w Warszawie. Warszawa: Biuro Zarządu m.st. Warszawy, Wydział Planowania Przestrzennego i Architektury, Opracowanie graficzne, druk i oprawa: Dom Wydawniczy ELIPSA, 2000, s. 55. ISBN 83-907333-7-4. [dostęp 2022-05-06].
  2. Pasmo nadwiślańskie wraz ze Skarpą Warszawską. Hydrografia
  3. Spacerownik po Służewie...
  4. Tarniny nad Smródką
  5. Między blokami Służewia
  6. Służewski Dom Kultury, O obiekcie
  7. a b Park Dolinka Służewska – malowniczy zakątek pełen dzikiej przyrody [online], Zarząd zieleni m.st. Warszawy, 10 lipca 2022.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]