Park Narodowy Kahurangi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Narodowy Kahurangi
Kahurangi National Park
Położenie West Coast, Tasman (Nowa Zelandia)
Data utworzenia 1996
Powierzchnia 4520 km²
Położenie na mapie Nowej Zelandii
Mapa lokalizacyjna Nowej Zelandii
Park Narodowy Kahurangi
Park Narodowy Kahurangi
Ziemia41°15′S 172°07′E/-41,250000 172,116667
Dracophyllum traversii w parku narodowym

Park Narodowy Kahurangi (ang. Kahurangi National Park) – jeden z czternastu parków narodowych w Nowej Zelandii. Zlokalizowany jest w północnej części Wyspy Południowej. Został utworzony w 1996 roku. Z powierzchnią 4520 km² jest drugim pod względem obszaru parkiem narodowym w Nowej Zelandii. Tak jak pozostałe parki narodowe w Nowej Zelandii, jest zarządzany przez Department of Conservation.

W parku znaleziono najstarszą skamielinę w Nowej Zelandii. Jej wiek określono na 540 milionów lat. Na terenie parku znajduje się również jeden z kilku znanych nowozelandzkich długich szlaków turystycznych zwanych Wielkimi Szlakami – 78-kilometrowy Szlak Heaphy'ego.

Flora[edytuj | edytuj kod]

Szata roślinna parku jest zróżnicowana, gdyż park rozciąga się od wybrzeża, aż po góry. Na wschodzie dominuje las bukowy, natomiast na zachodzie występują głównie lasy drzew iglastych z rodziny zastrzalinowatych. W górach można spotkać 80% gatunków nowozelandzkich roślin alpejskich. Palma z gatunku Rhopalostylis sapida nadaje tropikalny wygląd wybrzeżom[1].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

W Parku Narodowym Kahurangi można spotkać m.in. rzadki, endemiczny dla Nowej Zelandii gatunek strzyżykaXenicus gilviventris oraz zagrożonego kiwiego plamistego. Poza ptakami występuje tu 20 gatunków mięsożernych ślimaków z rodzaju Powelliphanta oraz pająki jaskiniowe z gatunku Spelungula cavernicola. Pająki te osiągają rozpiętość odnóży 12 cm[2].

Kultura masowa[edytuj | edytuj kod]

Na terenie parku narodowego kręcono sceny trylogii filmowej Władca Pierścieni. Okolice góry Mount Owen posłużyły w scenach wyjścia z Morii, natomiast okolice góry Mount Olympus udawały miejsce, gdzie Drużyna Pierścienia chowa się przed Krebainami po wyjściu z Rivendell[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Departament of Conservation. [Dostęp 8 lipca 2009].
  2. Kahurangi National Park, Tourism New Zealand. Tourism New Zealand. [Dostęp 8 lipca 2009].
  3. Lord of the Rings locations, Departament of Conservation. [Dostęp 8 lipca 2009].