Park Narodowy Te Urewera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Narodowy Te Urewera
{{{dodatkowe_ozn}}}
Położenie Hawke's Bay (Nowa Zelandia)
Data utworzenia 1954
Powierzchnia 2127 km²
Położenie na mapie Nowej Zelandii
Mapa lokalizacyjna Nowej Zelandii
Park Narodowy Te Urewera
Park Narodowy Te Urewera
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Park Narodowy Te Urewera
Park Narodowy Te Urewera
Ziemia 38°45′S 177°09′E/-38,750000 177,150000

Park Narodowy Te Urewera (ang. Te Urewera National Park) – jeden z czternastu parków narodowych w Nowej Zelandii. Zlokalizowany jest we wschodniej części Wyspy Północnej i z powierzchnią 2127 km² jest największym parkiem narodowym na tej wyspie. Został utworzony w 1954 roku. Tak jak pozostałe parki narodowe w Nowej Zelandii, jest zarządzany przez Departament Konserwacji.

Ważne miejsca w parku to Jezioro Waikaremoana i Jezioro Waikareiti. Park został utworzony z zamiarem chronienia tych jezior i ich okolic, a w późniejszych latach był rozszerzany. Jezioro Waikaremoana okrąża jeden z kilku znanych nowozelandzkich długich szlaków turystycznych zwanych Wielkimi Szlakami - Wielki Szlak Jeziora Waikaremoana.

Flora[edytuj]

Szata roślinna parku zawiera 650 gatunków roślin występujących naturalnie w Nowej Zelandii. W północnej części dominują lasy rimu i tawa, natomiast w południowej przeważają lasy bukowe.

Fauna[edytuj]

W Parku Narodowym Te Urewera zamieszkują wszystkie gatunki ptaków występujące naturalnie na Wyspie Północnej oprócz weki[1].

Przypisy

  1. Departament of Conservation. Departament Konserwacji Nowej Zelandii. [Dostęp 8 lipca 2009].