Park Narodowy Te Urewera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Park Narodowy Te Urewera
Te Urewera National Park
ilustracja
park narodowy
Państwo

 Nowa Zelandia

Położenie

Hawke’s Bay

Data utworzenia

1954

Powierzchnia

2127 km²

Położenie na mapie Nowej Zelandii
Mapa konturowa Nowej Zelandii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Te Urewera”
Ziemia38°45′S 177°09′E/-38,750000 177,150000
Strona internetowa

Park Narodowy Te Urewera (ang. Te Urewera National Park) – jeden z czternastu parków narodowych w Nowej Zelandii. Zlokalizowany jest we wschodniej części Wyspy Północnej i z powierzchnią 2127 km² jest największym parkiem narodowym na tej wyspie. Został utworzony w 1954 roku. Tak jak pozostałe parki narodowe w Nowej Zelandii, jest zarządzany przez Department of Conservation.

Ważne miejsca w parku to Jezioro Waikaremoana i Jezioro Waikareiti. Park został utworzony z zamiarem chronienia tych jezior i ich okolic, a w późniejszych latach był rozszerzany. Jezioro Waikaremoana okrąża jeden z kilku znanych nowozelandzkich długich szlaków turystycznych zwanych Wielkimi SzlakamiWielki Szlak Jeziora Waikaremoana.

Flora[edytuj | edytuj kod]

Szata roślinna parku zawiera 650 gatunków roślin występujących naturalnie w Nowej Zelandii. W północnej części dominują lasy rimu i tawa, natomiast w południowej przeważają lasy bukowe.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

W Parku Narodowym Te Urewera zamieszkują wszystkie gatunki ptaków występujące naturalnie na Wyspie Północnej oprócz weki[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Departament of Conservation. [Dostęp 8 lipca 2009].