Park Taoranting

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj


Park Taoranting (chin. upr. 陶然亭公园, chin. trad. 陶然亭公園, pinyin Táorántíng Gōngyuán) – park miejski znajdujący się w Pekinie, w południowo-wschodniej części dzielnicy Xuanwu. Obejmuje powierzchnię 59 hektarów, z czego 17 hektarów zajmuje jezioro[1].

Początki parku sięgają III wieku p.n.e.[2] Za czasów dynastii Jin znajdował się na przedmieściach ówczesnego Pekinu. W ciągu następnych wieków na obszarze parku powstawały prywatne ogrody należące do arystokracji[2].

Główną budowlą parku, która nadała mu nazwę, jest pochodzący z czasów dynastii Qing pawilon Taoran, służący ongiś jako miejsce wypoczynku dla uczonych, którzy komponowali i recytowali tutaj wiersze oraz eseje, bądź obserwowali księżyc. Jest to jeden z czterech najsłynniejszych budynków tego typu w Chinach[1]. Został wzniesiony w 1695 roku przez Jiang Zao, ministra na dworze cesarza Kangxi[3]. W przeszłości służył on jako popularne miejsce spotkań i dyskusji na tematy polityczne. Spotykali się tu i udzielali wykładów m.in. Zhang Zhidong, Kang Youwei, Liang Qichao, Sun Jat-sen czy Li Dazhao[3].

Mimo długiej i bogatej historii po upadku monarchii park stopniowo niszczał; w chwili powstania Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku stanowił zachwaszczone siedlisko komarów, a po zmroku grasowali w nim bandyci[3]. W 1952 roku przeprowadzono renowację parku. W jej trakcie m.in. pogłębiono jezioro[2], a z pozyskanej w ten sposób ziemi usypano sztuczne pagórki[3].

Sam pawilon Taoran jest częścią Świątyni Łaski (Cibei), usytuowanej w południowo-wschodnim krańcu wyspy parkowego jeziora. Świątynię wzniesiono w czasach panowania dynastii Yuan. Składa się ona z trzech pawilonów, obejmujących powierzchnię 3,000 m²[4]. Obecnie w zabudowaniach świątyni mieści się muzeum, w którym przechowywane są m.in. kamienne stele[1].

W 1985 roku wewnątrz parku utworzono drugi park, na terenie którego wzniesiono repliki 36 słynnych budowli z różnych regionów Chin[5].

Park stanowi popularne miejsce wypoczynku, do atrakcji należą m.in. centrum minigolfa[1] oraz letnie rejsy łódką po jeziorze, które zimą służy jako miejsce do jazdy na łyżwach[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Taoranting Park (Joyful Park) (ang.). travelchinaguide.com. [dostęp 4 marca 2010].
  2. a b c History of Taoranting Park (ang.). beijingservice.com. [dostęp 4 marca 2010].
  3. a b c d Taoranting (Joyous Pavilion) Park (ang.). china.org.cn. [dostęp 4 marca 2010].
  4. Taoranting Park [Beijing] (ang.). luopan.com. [dostęp 4 marca 2010].
  5. a b Beijing Attractions: Taoranting Park (ang.). beijing-visitor.com. [dostęp 4 marca 2010].