Park stanowy Sky Meadows

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park stanowy Sky Meadows jesienią

Park stanowy Sky Meadows (ang. Sky Meadows State Park) – park stanowy w amerykańskim stanie Wirginia. Park położony jest około 80 kilometrów na zachód od Waszyngtonu, na terenie hrabstw Clarke i Fauquier, na wschodnich zboczach Pasma Błękitnego. Park powstał w 1983 roku i zajmuje powierzchnię około 7,5 km². Jest to najbardziej wysunięty na północ park stanowy w Wirginii. Przez park przebiega kilkukilometrowy odcinek Szlaku Appalachów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Park ma bogatą historię, która sięga początków XVIII wieku. W roku 1713 kapitan James Ball zakupił od lorda Fairfaxa nieruchomość o powierzchni prawie 32 km² położoną na wschodnich zboczach Pasma Błękitnego, na południe od przełęczy Ashby (ang. Ashby Gap). Po śmierci kapitana Balla, majątek ten został podzielony między jego córkę i pięciu wnuków. Wnuk kapitana, który również nazywał się James Ball, otrzymał nieruchomość o powierzchni ponad 4 km², na której znajdują się współczesne obiekty parku.

W 1780 roku James Ball sprzedał swoją ziemię Johnowi Edmondsowi, który był kapitanem w czasie rewolucji amerykańskiej. Syn Johna, George Edmonds, otrzymał 1 km² tej ziemi od ojca w 1798 roku, i przeprowadził się na te tereny wraz ze swoją żoną. Prawdopodobnie w tym okresie George Edmonds wybudował dla swojej rodziny drewniany dom. W roku 1810 Issac Settle, kupiec, właściciel gospody i naczelnik poczty w pobliskiej miejscowości Paris, kupił od George'a Edmondsa 0,7 km² jego posesji, wraz z domem. Isaac dobudował do domu murowaną część i w 1835 roku dał go w prezencie ślubnym swojemu synowi, Abnerowi. Dom ten, nazwany przez Abnera Mount Bleak, został w czasach współczesnych odrestaurowany i znajduje się w nim obecnie centrum dla odwiedzających park.

Po wojnie secesyjnej Abner Settle sprzedał swoje gospoderstwo Thomasowi i Emily Glascock, którzy dwa lata później sprzedali je George'owi M. Slaterowi. Slater bardzo dobrze znał te tereny, ponieważ w czasie wojny secesyjnej należał do dowodzonych przez Johna Singletona Mosby'ego oddziałów rangersów, które prowadziły w północnej Wirginii wojnę partyzancką przeciwko oddziałom Unii. Slater i jego syn posiadali gospodarstwo do 1928 roku. W czasie następnych kilkudziesięciu lat ziemia kilkakrotnie zmieniała właściciela.

W 1966 roku na tych terenach zaplanowano rozwój budownictwa mieszkaniowego i podział terenów na 20 hektarowe parcele. Obszar udało się zachować dla ochrony przyrody, dzięki Paulowi Mellonowi, który w 1975 roku przekazał ponad 4,5 km² ziemi stanowi Wirginia z przeznaczeniem na park stanowy. Park został otwarty dla publiczności w 1983 roku. W roku 1987 dodano kolejny 1 km² ziemi zawierający odcinek Szlaku Appalachów. W 1991 park powiększono o kolejne prawie 2 km², również dzięki darowiznie Paula Mellona, który przekazał nieruchomość w przeszłości kupioną od lorda Fairfaxa przez George'a Washingtona.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

W parku znajduje się ponad 19 kilometrów szlaków pieszych o zróżnicowanym stopniu trudności i długości. Idąc przebiegającym przez park Szlakiem Appalachów około trzech dni na północ można dojść do miejscowości Harpers Ferry w Wirginii Zachodniej lub idąc około dwóch dni na południe do Parku Narodowego Shenandoah.

Nazwa szlaku Długość (km) Oznakowanie (kolor)
Piedmont Overlook 1,1 czerwony
North Ridge 2,7 niebieski
South Ridge 2,6 żółty
Gap Run 1,9 pomarańczowy
Appalachian 4,8 biały
Snowden 1,8 srebrny
Old Trail 2,1 purpurowy
Sherman’s Mill 1,6 nieoznakowany
Ambassador Whitehouse 1,8 jasno-niebieski

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Sky Meadows State Park Guide, Virginia Department of Conservation and Recreation, Maj 2006.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]