Parlament Wiktorii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parlament Wiktorii
Państwo

 Australia

Stan

 Wiktoria

Rodzaj

dwuizbowy parlament stanowy

Rok założenia

1856

Kierownictwo
Spiker Zgromadzenia Ustawodawczego

Ken Smith

Przewodniczący Rady Ustawodawczej

Bruce Atkinson

Struktura
Liczba członków

128 (88+40)

Ostatnie wybory

27 listopada 2010

Siedziba
Siedziba Parlament Wiktorii
Gmach Parlamentu Wiktorii w Melbourne
Strona internetowa
Wiktoria
Godło stanu Wiktoria
Ten artykuł jest częścią serii:
Polityka stanu
Wiktoria

Wikiprojekt Polityka

Parlament Wiktorii (Parliament of Victoria) – najwyższy organ władzy ustawodawczej w australijskim stanie Wiktoria. Choć Rada Legislacyjna Wiktorii działała już od 1851, parlament jako taki powstał w 1856, gdy ta ówczesna brytyjska kolonia uzyskała autonomię.

Izbę niższą parlamentu stanowi wybierane w okręgach jednomandatowych Zgromadzenie Ustawodawcze, liczące 88 członków. Rada Ustawodawcza jest izbą wyższą, zaś 40 wchodzących w jej skład osób wyłaniane jest w ośmiu okręgach wielomandatowych. Kadencja trwa cztery lata, ale gubernator ma prawo ją skrócić na wniosek premiera stanowego.

Relacje między izbami oparte są na modelu zaczerpniętym z parlamentu brytyjskiego. Choć formalnie obie izby mają zbliżone uprawnienia w procesie legislacyjnym, w praktyce izbą ważniejszą i silniejszą jest Zgromadzenie. To właśnie tam rodzi się większość inicjatyw ustawodawczych, ponadto to lider największej partii lub koalicji w Zgromadzeniu zostaje automatycznie premierem stanu. Rada jest także wyłączona z prac nad ustawami o charakterze budżetowym.

Gmach Parlamentu Wiktorii w Melbourne jest największym budynkiem użyteczności publicznej wzniesionym w koloniach australijskich przez cały XIX wiek. W latach 1901–1927 – gdy w oczekiwaniu na ukończenie budowy Canberry Melbourne pełniło funkcję tymczasowej stolicy Australii – obiekt ten był użyczany parlamentowi federalnemu. Parlament Wiktorii obradował wówczas w Royal Exhibition Building.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]