Partia Republikańska (Polska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Partia Republikańska
Ilustracja
Państwo

 Polska

Skrót

Republikanie

Prezes

Adam Bielan

Data założenia

20 czerwca 2021[a]

Adres siedziby

ul. Heweliusza 11 lok. 811, 80-890 Gdańsk

Ideologia polityczna

republikanizm, liberalny konserwatyzm, chrześcijańska demokracja

Poglądy gospodarcze

wolny rynek

Grupa w Parlamencie
Europejskim

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy

Barwy

     czerwony

     niebieski

     biały

Obecni posłowie
9/460
Obecni senatorowie
1/100
Obecni eurodeputowani
1/52
Obecni radni wojewódzcy
6/552
Strona internetowa
Polska
Godło RP
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Polski
Portal Polska
Lider ugrupowania, Adam Bielan

Partia Republikańska (Republikanie) – polska prawicowa partia polityczna związana ze Stowarzyszeniem „Republikanie”, zarejestrowana w 2021.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wniosek o rejestrację partii złożyli w październiku 2017 działacze „Republikanów” (Monika Baran, Piotr Opaczewski i Agata Żemetro) przeciwni działaniom tworzącej wówczas Partię Republikańską posłanki Anny Siarkowskiej (ugrupowanie to zarejestrowane było w latach 2018–2019), współtworzący w 2017 Porozumienie. Partia związana ze Stowarzyszeniem „Republikanie” została zarejestrowana 7 stycznia 2021[1].

Na przełomie stycznia i lutego 2021 doszło do sporu w Porozumieniu, gdy część partii związana z Adamem Bielanem uznała, że jako przewodniczący konwencji krajowej ugrupowania został on p.o. prezesa partii, gdyż jej zdaniem wygasł mandat Jarosława Gowina do pełnienia funkcji prezesa. Działacze „Republikanów” opowiedzieli się w tym sporze po stronie Adama Bielana, którego grupa została usunięta z partii (nie uznając decyzji o wykluczeniach)[2].

20 czerwca 2021 odbył się Zjazd Republikański, na którym ogłoszono, że Porozumienie (kierowane w mniemaniu tej grupy przez eurodeputowanego Adama Bielana, który został przewodniczącym Komitetu Zjednoczeniowego) weszło w skład zarejestrowanej w styczniu 2021 Partii Republikańskiej. W ugrupowaniu znalazło się pięciu posłów – czterech wykluczonych wcześniej z Porozumienia i należących do klubu parlamentarnego PiS (minister bez teki Michał Cieślak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, a także Kamil Bortniczuk i Włodzimierz Tomaszewski) oraz niezrzeszony wówczas Lech Kołakowski, który wcześniej odszedł z PiS i współpracował krótko z Porozumieniem (12 dni później jako poseł Republikanów powrócił do klubu PiS); współpracę z Partią Republikańską podjął ponadto poseł Mieczysław Baszko, który jednak nie wystąpił wówczas z Porozumienia. Do partii przystąpili liderzy Stowarzyszenia „Republikanie” (na czele z prezesem Karolem Rabendą), związało się z nią również środowisko Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego. Gośćmi zjazdu byli m.in. prezesi Prawa i Sprawiedliwości (wicepremier Jarosław Kaczyński) i Federacji dla Rzeczypospolitej (Marek Jakubiak), a także zakładający stowarzyszenie Centrum poseł Łukasz Mejza[3][4].

7 lipca 2021 do partii dołączył poseł Arkadiusz Czartoryski, przechodząc z koła Wybór Polska (powracając po 12 dniach do klubu PiS)[5]. Tydzień później inna była członkini tego koła Małgorzata Janowska także przystąpiła do Partii Republikańskiej (powróciła jednocześnie do klubu PiS po 19 dniach, przechodząc z koła Polskie Sprawy)[6]. 11 sierpnia Mieczysław Baszko oficjalnie ogłosił przejście z Porozumienia do Partii Republikańskiej[7]. 12 września odbył się kongres partii, na którym wybrano władze. Na prezesa został wybrany Adam Bielan, a na wiceprezesów Magdalena Błeńska, Michał Cieślak i prezes ChRS Arkadiusz Urban[8]. W październiku kolejnym posłem partii został Łukasz Mejza, który objął funkcję wiceministra odpowiedzialnego za sport[9] (wbrew zapowiedzi Adama Bielana[10] nie przystąpił jednak do klubu parlamentarnego PiS). Został on także wiceprezesem partii, podobnie jak Kamil Bortniczuk i Jacek Żalek (w listopadzie Łukasz Mejza został jednak usunięty z władz partii[11]). 26 października 2021 Kamil Bortniczuk został powołany w skład rządu Mateusza Morawieckiego na urząd ministra sportu i turystyki[12]. 30 listopada tego samego roku Lech Kołakowski objął stanowisko wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi[13]. Wcześniej w tym miesiącu reprezentanci Republikanów objęli stanowiska wicewojewodów warmińsko-mazurskiego (Piotr Opaczewski)[14] i podlaskiego (Bogusława Szczerbińska)[15]. 24 grudnia, po swojej rezygnacji, Łukasz Mejza został odwołany ze stanowiska wiceministra[16]. 15 czerwca 2022 ze stanowiska ministra bez teki odwołany został Michał Cieślak, a dwa dni później w jego miejsce jako reprezentant Partii Republikańskiej został powołany na nie Włodzimierz Tomaszewski[17][18].

Program[edytuj | edytuj kod]

Według ugrupowania istotnymi wartościami są: rodzina jako związek kobiety i mężczyzny, wspólnota narodowa, niepodległe państwo, własność prywatna oraz demokracja[19]. Partia opowiada się za programami prorodzinnymi i aktywizującymi młode pokolenie, rozwiązaniami proprzedsiębiorczymi, łączeniem aktywności oddolnej ze wspólnotową polityką państwa, zwiększaniem suwerenności energetycznej w połączeniu z „zielonym ładem”, aktywizowaniem obywateli w polityce obronnej, reformą sądownictwa i szkolnictwa, dalszą deregulacją zawodów, odwoływaniem się do tradycji niepodległościowej I i II Rzeczypospolitej, współpracą z Polonią, rozwijaniem NATO, obecnością Polski w Unii Europejskiej, rozwijaniem współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, objęciem priorytetem współpracy z USA, szeroką współpracą bilateralną z Wielką Brytanią, wspieraniem napływu myśli naukowo-technicznej i kadr naukowych do Polski, a także za wspieraniem Polaków m.in. na Wschodzie[20].

Działacze[edytuj | edytuj kod]

Zarząd Krajowy[edytuj | edytuj kod]

Prezes:

Wiceprezesi:

Sekretarz generalny:

 • Marcel Klinowski

Skarbnik:

 • Krzysztof Kowalski

Przewodniczący Rady Krajowej:

Dyrektor Biura Krajowego:

 • Monika Baran

Pozostali członkowie:

Posłowie[edytuj | edytuj kod]

Wszyscy posłowie Partii Republikańskiej (oprócz Łukasza Mejzy) zasiadają w klubie Prawa i Sprawiedliwości.

Senator[edytuj | edytuj kod]

Poseł do Parlamentu Europejskiego[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Data konwencji założycielskiej – rejestracja partii nastąpiła już 7 stycznia 2021.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Pozycja 15142, Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 43/2021, 4 marca 2021.
 2. Konflikt w Porozumieniu. Wyrzucono ośmiu polityków z partii, onet.pl, 13 lutego 2021.
 3. Radosław Opas, Adam Bielan ogłosił powstanie Partii Republikańskiej. Wsparł go Jarosław Kaczyński, wp.pl, 20 czerwca 2021.
 4. Transmisja Zjazdu Republikańskiego. facebook.com, 20 czerwca 2021.
 5. Koło Girzyńskiego przestanie istnieć po 12 dniach?, rp.pl, 7 lipca 2021.
 6. PiS wzmacnia swój klub. Wraca Małgorzata Janowska, onet.pl, 14 lipca 2021.
 7. Poseł opuszcza partię Gowina. Dołączy do Republikanów, tysol.pl, 11 sierpnia 2021.
 8. Karol Żak, Adam Bielan jednomyślnie wybrany prezesem Partii Republikańskiej, rmf24.pl, 12 września 2021.
 9. „Pozycja w rządzie otwiera bardzo wiele drzwi” – rozmowa z Łukaszem Mejzą, nowym wiceministrem w rządzie Zjednoczonej Prawicy, gazetalubuska.pl, 18 października 2021.
 10. Bielan o Mejzie: Przystąpi do klubu PiS, nie ukrywa swojego stanu majątkowego, gazetaprawna.pl, 18 października 2021.
 11. Violetta Baran, Mejza usunięty z zarządu partii? Nie ma po nim śladu na stronie internetowej, wp.pl, 26 listopada 2021.
 12. Arkadiusz Grochot, Kamil Bortniczuk nowym ministrem sportu. Były sojusznik Gowina, teraz związany z PiS, rmf24.pl, 26 października 2021.
 13. Zmiany w kierownictwie resortu, gov.pl, 30 listopada 2021.
 14. Piotr Opaczewski odebrał akt powołania na stanowisko II Wicewojewody, gov.pl, 25 listopada 2021 [zarchiwizowane z adresu 2021-12-03].
 15. Henryk Korzenny, Jest drugi wicewojewoda – z Sokółki i z Porozumienia (dawniej), bia24.pl, 22 listopada 2021.
 16. Arkadiusz Jastrzębski, Łukasz Mejza odchodzi z rządu. Jest decyzja premiera, wp.pl, 24 grudnia 2021.
 17. M.P. z 2022 r. poz. 614.
 18. Andrzej Duda dokonał zmian w rządzie. Kaczyński rezygnuje, Błaszczak wicepremierem, wprost.pl, 22 czerwca 2022.
 19. Fundamenty, republikanie.org.pl.
 20. Program, republikanie.org.pl.