Fundacja Republikańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fundacja Republikańska
Państwo  Polska
Siedziba ul. Nowy Świat 41,
00-042 Warszawa
Data założenia 2009
Prezes Zarządu Marek Wróbel
Nr KRS 0000340559
Data rejestracji 28 października 2009
Powiązania Stowarzyszenie „Republikanie”
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Fundacja Republikańska
Fundacja Republikańska
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Fundacja Republikańska
Fundacja Republikańska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Fundacja Republikańska
Fundacja Republikańska
Ziemia52°14′04″N 21°01′07″E/52,234361 21,018528
Strona internetowa

Fundacja Republikańska – założona w 2009 w formule fundacji organizacja pozarządowa prowadząca działalność typu think tank oraz działalność edukacyjną i wydawniczą. Związane z Fundacją jest powołane w 2013 Stowarzyszenie „Republikanie”.

Historia[edytuj]

Fundacja Republikańska została powołana na I Kongresie Republikańskim, który odbył się w Warszawie w listopadzie 2009 (zarejestrowana została już 28 października). Fundatorami tej organizacji byli Przemysław Wipler, Marcin Chludziński, Marek Wróbel, Stanisław Knaflewski, Tomasz Janik i Henryk Baranowski. Prezesem Fundacji został Przemysław Wipler, którego po wyborze na posła w 2011 zastąpił Marcin Chludziński. Zrezygnował on z funkcji w 2016, gdy został prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu. Zastąpił go Marek Wróbel.

Idea[edytuj]

Fundacja deklaruje się jako organizacja o profilu republikańskim. Odwołuje się do idei dobra wspólnego, chrześcijańskiej koncepcji człowieka i podmiotowości Rzeczypospolitej w wymiarze wewnętrznym i zewnętrznym.

Działalność[edytuj]

Fundacja Republikańska prowadzi działalność edukacyjną, organizuje kongresy republikańskie i spotkania z ekspertami, a także prowadzi szkolenia dla młodzieży. Powołany został przy niej ośrodek analityczny pod nazwą Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej, który prowadzi działalność analityczną i legislacyjną. W skład ekspertów Centrum weszli m.in. były prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska[1], były prezes Urzędu Regulacji Energetyki dr Adam Szafrański, były prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Maciej Rapkiewicz oraz Jan Urmański.

W kwietniu 2010 Fundacja rozpoczęła wydawanie kwartalnika „Rzeczy Wspólne”. Po katastrofie smoleńskiej współinicjowała powstanie Ruchu 10 Kwietnia. W 2011 organizacja przygotowała złożony w Sejmie przez Prawo i Sprawiedliwość projekt ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika. W tym samym roku wraz z Ogólnopolskim Związkiem Stowarzyszeń Kibiców, Fundacja zainicjowała akcję „Kibice za bezpieczeństwem”. Weszła także do komitetu poparcia Marszu Niepodległości.

W 2011 powstał zrealizowany przez Film Open Group film To nie jest kraj dla młodych ludzi, poświęcony działalności Fundacji Republikańskiej.

Fundacja Republikańska współpracowała z Ministerstwem Sprawiedliwości w drugim rządzie Donalda Tuska (kierowanym przez Jarosława Gowina) w zakresie procesu deregulacji dostępu do zawodów[2].

3 czerwca 2013 założyciel Fundacji Republikańskiej, ówczesny poseł Przemysław Wipler, opuścił PiS, zakładając mające charakter polityczny Stowarzyszenie „Republikanie”, o profilu konserwatywno-liberalnym. W grudniu tego samego roku współtworzyło ono Polskę Razem, jednak od 2014 jego działacze wiązali się z różnymi ugrupowaniami politycznymi. W lutym 2017 „Republikanie” powołali własne koło poselskie (złożone z posłów wybranych z list komitetu Kukiz’15). Prezesami stowarzyszenia zostawali kolejno: Przemysław Wipler (2013), Anna Streżyńska (2013), ponownie Przemysław Wipler (2013–2015) i Karol Rabenda (od 2015).

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]