Republikańska Partia Społeczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Republikańska Partia Społeczna
Skrót RPS
Lider Krzysztof Kawęcki
Data założenia 25 lutego 2003
Data rozwiązania 2005
Adres siedziby ul. Ząbkowska 38 A,
03-735 Warszawa
Ideologia polityczna konserwatyzm
Strona internetowa

Republikańska Partia Społeczna (RPS) – mała polska partia polityczna o profilu konserwatywnym i socjalnym, działająca w latach 2003–2005.

Historia[edytuj | edytuj kod]

RPS została zarejestrowana 6 marca 2003 (zgłoszona do ewidencji 9 dni wcześniej). Założona została z inicjatywy grupy byłych polityków Akcji Wyborczej Solidarność, wywodzących się z Ruchu Społecznego AWS i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”[1]. Zarejestrowano ją pod numerem EwP 164 w ewidencji partii politycznych.

Na czele nowego ugrupowania stanął Krzysztof Kawęcki, wiceminister edukacji w rządzie Jerzego Buzka. Do partii przystąpiła grupa parlamentarzystów AWS z kadencji 1997–2001, uzyskała nadto wsparcie Mariana Krzaklewskiego.

Ugrupowanie nie podjęło szerszej działalności, w 2004 poparło Narodowy Komitet Wyborczy Wyborców Macieja Płażyńskiego (z jego listy startowała do Parlamentu Europejskiego członkini RPS Bożena Adamska, przy czym inna członkini partii Elżbieta Kurzępa kandydowała z listy Prawa i Sprawiedliwości). 5 listopada 2004 RPS została wykreślona z rejestru. W 2005 pojedynczy jej członkowie kandydowali do Sejmu z list PiS oraz Partii Centrum. Po wyborach partia została postawiona w stan likwidacji. Wielu jej działaczy przystąpiło potem do PiS. Część współtworzyła później Ruch Przełomu Narodowego, z którym przystąpiła potem do Prawicy Rzeczypospolitej (m.in. Krzysztof Kawęcki).

Władze[edytuj | edytuj kod]

Prezes:

Wiceprezesi:

Przewodniczący Rady Krajowej:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nowa partia: RPS, „Gazeta Wyborcza” z 1 grudnia 2003