Pas bezwyznaniowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Najczęstsza deklarowana przynależność religijna w 48 stanach USA (bez Alaski i Hawajów), na podstawie American Religious Identification Survey. Kolor szary oznacza stany o najniższej afiliacji religijnej (pas bezwyznaniowy): Waszyngton, Oregon, Idaho, Wyoming
Była świątynia w miejscowości Tide w stanie Oregon, zamieniona w centrum sztuk walki

Pas bezwyznaniowy (ang. Unchurched Belt) – potoczne określenie regionu w północno-zachodniej części USA, który charakteryzuje się niskim wskaźnikiem deklarowanej przynależności do któregoś z wyznań religijnych. Nazwa ta została stworzona przez analogię do określenia pas biblijny.

Nazwa została użyta po raz pierwszy w odniesieniu do zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych w 1985 roku przez Rodneya Starka oraz Williama Simsa Bainbridge'a. Wykazali oni w stanach Kalifornia, Oregon i Waszyngton najmniejszą od 1971 roku skalę przynależności religijnej, która nie uległa znaczącej zmianie w latach 1971–1980[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Finke, Roger; Scheitle, Christopher (2005). "Accounting for the Uncounted: Computing Correctives for the 2000 RCMS Data". Review of Religious Research 47 (1). Retrieved 2011-12-12.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]