Pasek menu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pasek menuwidżet (patrz też: GUI) występujący zwykle jako część okna, przynajmniej we współcześnie używanych GUI (w systemie Amigi np. było trochę inaczej - menu podlegało nie pod okno, ale pod ekran i było aktywowane zawsze prawym klawiszem myszy).

Pasek menu składa się jedynie z odpowiednich etykiet, zwanych też przyciskami menu (ang. menu button). Po naciśnięciu na odpowiedni przycisk menu lewym klawiszem myszy następuje aktywacja menu, tzn. otwarcie przypisanego mu menu rozwijalnego. W zależności od systemu okienkowego, menu rozwijalne może zostać zamknięte albo w wyniku puszczenia lewego klawisza myszy, albo dopiero w przypadku kliknięcia gdzieś poza menu rozwijalnym.

Pasek menu jest też zwykle możliwy do aktywowania z klawiatury. Klawiatura w menu jest obsługiwana zwykle na globalnych dowiązaniach klawiszy w aplikacji (w systemie Windows np. detekcja takich zdarzeń naciśnięcia klawiszy następuje na poziomie kolejki zdarzeń, więc jeśli naciśnięty klawisz był jakimś globalnym dowiązaniem, to zdarzenie w ogóle nie dotrze do widżetu, który aktualnie posiada skupienie, tylko zostanie przesłane bezpośrednio do głównego okna aplikacji) i najczęściej jest to Alt+litera podkreślona w nazwie na danym przycisku menu.

Zdarzenie generowane jest w momencie aktywacji przycisku menu (w Qt np. jest to sygnał aboutToShow), ale zwykle nikt go nie obsługuje, bo nie ma takiej potrzeby. Zdarzenie to przydaje się jedynie w sytuacji, gdy chcemy zrobić menu dynamiczne, budowane przez aplikację bezpośrednio przed otworzeniem menu.