Alt (klawisz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klawisz Alt (lewa część klawiatury)
Położenie klawisza Alt na klawiaturze, po prawej AltGr

Alt – klawisz na klawiaturze komputerowej, zwykle znajdujący się po obu stronach spacji. Wykorzystywany jest jako klawisz modyfikatora, do zmiany (ang. alternate) funkcji innych klawiszy. W większości klawiatur w układzie non-US zamiast drugiego klawisza Alt występuje prawie identyczny klawisz AltGr (po prawej stronie spacji).

Klawisz Alt zastąpił klawisz Meta na starych klawiaturach MIT. Początkowo klawisz Meta i Alt ustawiały najwyższy bit sygnału generowanego przez klawisz na 1 (na przykład A generuje 01000001, podczas gdy Alt-A generuje 11000001). W nowszych systemach komputerowych klawisz Alt nie działa już w ten sam sposób.

Alt jest znany z kombinacji klawiszy Control-Alt-Delete, która w systemie Microsoft Windows odbierana jest jako tak zwana Secure Attention Sequence i w zależności od systemu może wywołać menadżera zadań czy wyświetlić opcje związane z bezpieczeństwem. W systemach DOS sekwencja ta restartowała komputer.

Inne często wykorzystywane kombinacje tego klawisza to Alt-F4 do zamykania aktywnego okna lub programu i Alt-Tab służący do przełączania się pomiędzy oknami.

Przytrzymanie klawisza Alt i wpisanie stosownych cyfr z klawiatury numerycznej pozwala uzyskać specjalne znaki (kody Alt, ang. Alt codes) normalnie niedostępne na klawiaturze. Dla przykładu przytrzymanie Alt podczas wpisywania 0169 pozwala uzyskać znak ©. Kody te są używane do wpisywania symboli matematycznych, znaków z innych języków, symboli walut, itp.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]