Przejdź do zawartości

Alt (klawisz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Klawisz Alt (lewa część klawiatury)
Położenie klawisza Alt na klawiaturze, po prawej AltGr

Alt – klawisz na klawiaturze komputerowej, zwykle znajdujący się po obu stronach spacji. Wykorzystywany jest jako klawisz modyfikatora, do zmiany (ang. alternate) funkcji innych klawiszy. W większości klawiatur w układzie non-US zamiast drugiego klawisza Alt występuje prawie identyczny klawisz AltGr (po prawej stronie spacji).

Klawisz Alt zastąpił klawisz Meta na starych klawiaturach MIT. Początkowo klawisz Meta i Alt ustawiały najwyższy bit sygnału generowanego przez klawisz na 1 (na przykład A generuje 01000001, podczas gdy Alt+A generuje 11000001). W nowszych systemach komputerowych klawisz Alt nie działa już w ten sam sposób.

Alt jest znany z kombinacji klawiszy Control+Alt+Delete, która:

  • w systemie Microsoft Windows odbierana jest jako tak zwana Secure Attention Sequence i w zależności od systemu może wywołać menadżera zadań lub wyświetlić opcje związane z bezpieczeństwem[1];
  • w systemach DOS sekwencja ta restartowała komputer;
  • w Linuxie ta sekwencja restartowała komputer[2], lecz gdy środowisko graficzne jest aktywne, to w zależności od danego środowiska, użytkownik był pytany o wyłączenie komputera[3] albo o wylogowanie się z konta[4].

Inne dwie wykorzystywane kombinacje z tym klawiszem to Alt+F4 do zamykania aktywnego okna lub programu i kombinacja Alt+Tab ↹, służąca do przełączania się pomiędzy oknami.

Przytrzymanie klawisza Alt z równoczesnym wpisaniem stosownych cyfr z klawiatury numerycznej pozwala uzyskać specjalne znaki (kody Alt, ang. Alt codes), normalnie niedostępne na klawiaturze. Kody te są używane do wpisywania symboli matematycznych, znaków z innych języków, symboli walut, itp. Dla przykładu, przytrzymanie Alt podczas wpisywania 0169 pozwala uzyskać znak „©”[5].


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. What Is Ctrl+Alt+Del (Control+Alt+Delete)? [online], Lifewire [dostęp 2024-04-04] (ang.).
  2. Ubuntu Manpage: ctrlaltdel - ustawia działanie kombinacji Ctrl-Alt-Del [online], manpages.ubuntu.com [dostęp 2024-04-04].
  3. Useful keyboard shortcuts [online], help.gnome.org [dostęp 2024-04-04].
  4. 467532 – Pre-selecting "Log Out" is a bad default for Ctrl+Alt+Del [online], bugs.kde.org [dostęp 2024-04-04].
  5. How to Make the Copyright Symbol on Your Computer [online], Lifewire [dostęp 2024-04-04] (ang.).