Pasmo Ka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pasmo Ka (ang. Ka band) – fragment widma fal elektromagnetycznych w zakresie promieniowania mikrofalowego o zakresie częstotliwości 26–40 GHz. Będzie[kiedy?] bardziej eksploatowane niż pasmo Ku ze względu na większą pojemność. Pomimo większej pojemności, szerokość wiązki jest znacznie węższa w porównaniu z pasmem Ku lub jeszcze szerszym pasmem C.

Zastosowanie[edytuj]

Większa pojemność rozpowszechni na masową skalę połączenie z siecią internet drogą satelitarną. Mieści się przedziale 18,3–18,8 GHz i między 19,7–20,2 GHz. Pośrednia częstotliwość między konwerterem a odbiornikiem satelitarnym w tym paśmie mieści się w przedziale 1650-2150 MHz. Technologia ta sprawi, że dostęp do sieci będzie nieograniczony prawie na całej kuli ziemskiej, mimo niekorzystnego ukształtowania terenu oraz ubogiej sieci naziemnej. 26 grudnia 2010 na orbicie 9°E znalazł się pierwszy satelita DTH nadający dla Europy wyłącznie w paśmie Ka o nazwie KA-SAT[1]. Przystosowany będzie do audycji HDTV bez konieczności zamiany systemu nadawania-kodowania sygnału (z MPEG-2 na MPEG-4[potrzebny przypis]).

Od marca 2011 roku pracuje satelita HYLAS 1 wystrzelony przez brytyjską firmę AVANTI, umożliwia on odbiór szerokopasmowego internetu w pasmie Ka. Dzięki wiązce wydzielonej na obszar Europy Środkowej w Polsce na terenie całego kraju jest możliwe korzystanie z tego nowoczesnego i taniego rozwiązania.

W nocy z 11 na 12 września 2012 na satelicie Astra 1H (19,2°E) pojawił się sygnał czeskiej telewizji muzycznej pn. TV Óčko.

Zobacz też[edytuj]

Satelitarne usługi internetowe

Bibliografia[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]