Przejdź do zawartości

Paweł Beneke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Paweł (Paul) Beneke (ur. ok. 1430 – zm. w 1477 w Gdańsku) – gdański żeglarz i kaper.

Brak informacji o jego pochodzeniu i młodości. Pierwsze informacje o nim pochodzą z 1469, kiedy był kapitanem statku w wojnie miast hanzeatyckich z Anglią[1]. Jako kapitan statku kaperskiego dokonał wielu odważnych czynów na morzu. Zdobył między innymi statek, na którym pojmał ówczesnego burmistrza Londynu, Thomasa Krigecka[1].

Od 1473 dowodził największym okrętem kaperskim Hanzy, karaką Piotr z Gdańska. Największą sławę przyniosło mu zdobycie u wybrzeży Anglii płynącej z Brugii do Southampton florencko-burgundzkiej galery „San Matteo”[2] 27 kwietnia 1473, na której zdobyto wielki łup wyceniony na około 60 tysięcy funtów gr[1]. oraz obraz ołtarzowy Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, ofiarowany następnie przez współwłaściciela okrętu kaperskiego Reinholda Niederhoffa bazylice Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Obraz jest do dnia dzisiejszego najcenniejszym zabytkiem tego typu w Gdańsku (obecnie znajduje się w Muzeum Narodowym).

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Joachim Zdrenka, Beneke Paweł, [w:] Stanisław Gierszewski (red.), Słownik Biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego, t. Tom 1, Gdańsk: Wydawnictwo Gdańskie, 1992, s. 89, ISBN 83-900237-9-2.
  2. Galera ta, zbudowana w Pizie (często w polskiej literaturze zupełnie błędnie nazywana galeonem), pływała pod banderą burgundzką, a była współwłasnością m.in. księcia Burgundii Karola Śmiałego i florenckiego banku Medyceuszy – zob. K. Gerlach „Tajemnicza galera i absurdalny galeon”, Morze, Statki i Okręty nr 1/2009.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]