Peania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peania
Państwo  Grecja
Nomarchia Attyka Wschodnia
Powierzchnia 42,76 km²
Tablice rejestracyjne Z
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Peania
Peania
Ziemia 37°57′10″N 23°50′52″E/37,952778 23,847778

Peania (gr. Παιανία) - miasto w Grecji w regionie Attyka. Około 15 012 mieszkańców.

 • Centrum greckiego przemysłu elektronicznego: technika oświetleniowa[1], informatyka i telekomunikacja[2]. Na terenach pomiędzy Peanią a gminą Wari trwa budowa kolejnych obiektów, o deklarowanych ambicjach "greckiej doliny krzemowej"[3].
 • Międzynarodowe centrum wystawiennicze MEC[4] rokrocznie gości targi krajowe i międzynarodowe.
 • Sąsiedztwo autostrady Attiki Odos[5], łączącej graniczące z Peanią lotnisko "Eleftherios Venizelos", z Atenami i z Elefsiną. Jeden z węzłów drogowych Peanii dołącza do autostrady dwie trasy ekspresowe, wiodące do nadmorskich Wari i Warkizą oraz do Lawrio.
 • Szybka kolej podmiejska "Proastiakos", poprowadzona między nitkami autostrady, wiedzie przez aglomerację Aten, do Koryntu, Kiato, docelowo także do Patras.
 • Przy autostradzie, od strony portu lotniczego [6] duże centrum handlowe sieci Ikea, Kotsovolos, Factory Outlet, Leroy-Merlin i kilku mniejszych.
 • W pobliskim górskim zboczu Hymetu, w Grecji znanego jako Imitos, na wysokości 510 m n.p.m., leży najciekawsza z attyckich jaskiń, Kutuki (Κουτούκι). Jej korytarze, ze ścieżką zwiedzania o długości 350 m, wiodą do ciekawych form skalnych: "słoń", "koń", "wieża w Pizie", "statuła wolności", "smok" i do komnaty centralnej, o średnicy około 60 m.[7][8]

Od lat 60. jaskinia i przyległe do niej muzeum podległy intensywnej ekploatacji turystycznej i pedagogicznej. Pociągnęło to za sobą zmianę flory jaskini, toteż w 2012 r. podjęto konserwację i przebudowę obiektu - do 2014 r. pozostanie nieczynny.

Przypisy

 1. Zakłady Schwabe Hellas
 2. duże zakłady produkcyjne, zaopatrujące operatorów greckich telefonii oraz akademickie centrum naukowo-techniczne AIT.
 3. strona internetowa seminarium, poświęconego tym projektom "Silicon Valley, Berlin or London? Greece. The alternative model, February 21, 2013".
 4. strona centrum wystawienniczego MEC
 5. strona autostrady ; mapa autostrady
 6. Jakkolwiek lotnisko i część towarzyszących mu centrów handlowych i handlowo-wystawienniczych położone są na terenie gminy Spata-Luca (gr.: δήμος Σπάτων-Λούτσας), jedyna sieć drogowa do nich prowadzi przez Peanię, a centrum handlowe leży w jej bezpośredniej bliskości
 7. informacja Ministerstwa Kultury (gr.)
 8. informacja i fotografie wymienionych tu form skalnych, na stronach gminy Peania.