Peania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Peania
Παιανία
Ilustracja
Państwo  Grecja
Administracja zdecentralizowana Attyka
Region Attyka
Jednostka regionalna Attyka Wschodnia
Gmina Peania
Powierzchnia 42,76 km²
Populacja (2011)
• liczba ludności

14 595
Nr kierunkowy 210
Kod pocztowy 19002
Tablice rejestracyjne Z
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Peania
Peania
Ziemia37°57′10″N 23°50′52″E/37,952778 23,847778
Strona internetowa

Peania (gr. Παιανία) – miasto w Grecji, w regionie Attyka, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Attyka Wschodnia. Siedziba gminy Peania. W 2011 roku liczyło 14 595 mieszkańców[1].

 • Centrum greckiego przemysłu elektronicznego: technika oświetleniowa[2], informatyka i telekomunikacja[3]. Na terenach pomiędzy Peanią a gminą Wari trwa budowa kolejnych obiektów, o deklarowanych ambicjach "greckiej doliny krzemowej"[4].
 • Międzynarodowe centrum wystawiennicze MEC[5] rokrocznie gości targi krajowe i międzynarodowe.
 • Sąsiedztwo autostrady Attiki Odos[6], łączącej graniczące z Peanią lotnisko "Eleftherios Venizelos", z Atenami i z Elefsiną. Jeden z węzłów drogowych Peanii dołącza do autostrady dwie trasy ekspresowe, wiodące do nadmorskich Wari i Warkizą oraz do Lawrio.
 • Szybka kolej podmiejska "Proastiakos", poprowadzona między nitkami autostrady, wiedzie przez aglomerację Aten, do Koryntu, Kiato, docelowo także do Patras.
 • Przy autostradzie, od strony portu lotniczego[7] duże centrum handlowe sieci Ikea, Kotsovolos, Factory Outlet, Leroy-Merlin i kilku mniejszych.
 • W pobliskim górskim zboczu Hymetu, w Grecji znanego jako Imitos, na wysokości 510 m n.p.m., leży najciekawsza z attyckich jaskiń, Kutuki (Κουτούκι). Jej korytarze, ze ścieżką zwiedzania o długości 350 m, wiodą do ciekawych form skalnych: "słoń", "koń", "wieża w Pizie", "statua wolności", "smok" i do komnaty centralnej, o średnicy około 60 m.[8][9]

Od lat 60. jaskinia i przyległe do niej muzeum podległy intensywnej eksploatacji turystycznej i pedagogicznej. Pociągnęło to za sobą zmianę flory jaskini, toteż w 2012 r. podjęto konserwację i przebudowę obiektu - do 2014 r. pozostanie nieczynny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Απογραφή Πληθυσμού - Κατοικιών 2011. ΜΟΝΙΜΟΣ Πληθυσμός
 2. Zakłady Schwabe Hellas
 3. duże zakłady produkcyjne, zaopatrujące operatorów greckich telefonii oraz akademickie centrum naukowo-techniczne AIT.
 4. strona internetowa seminarium, poświęconego tym projektom "Silicon Valley, Berlin or London? Greece. The alternative model, February 21, 2013".
 5. strona centrum wystawienniczego MEC
 6. strona autostrady ; mapa autostrady
 7. Jakkolwiek lotnisko i część towarzyszących mu centrów handlowych i handlowo-wystawienniczych położone są na terenie gminy Spata-Luca (gr.: δήμος Σπάτων-Λούτσας), jedyna sieć drogowa do nich prowadzi przez Peanię, a centrum handlowe leży w jej bezpośredniej bliskości
 8. informacja Ministerstwa Kultury (gr.)
 9. informacja i fotografie wymienionych tu form skalnych, na stronach gminy Peania.