Pedicellarum paiei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pedicellarum paiei
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klad okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd żabieńcowce
Rodzina obrazkowate
Podrodzina Pothoideae
Rodzaj Pedicellarum
Gatunek Pedicellarum paiei
Nazwa systematyczna
Pedicellarum paiei M.Hotta
Acta Phytotax. Geobot. 27: 61 (1976)

Pedicellarum paiei M.Hotta – gatunek lian z monotypowego rodzaju Pedicellarum z plemienia Potheae[2] w rodzinie obrazkowatych, endemiczny dla Borneo, gdzie zasiedla zbocza i brzegi rzek w nizinnych i podgórskich lasach na wysokości od 150 do 1000 m n.p.m.[3]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Łodyga
Łodyga słabo zróżnicowana na przylegające, monopodialne pędy nie kwitnące i wolne, sympodialne pędy kwitnące. Międzywęźla dużo dłuższe niż szersze.
Liście
Ogonki liściowe smukłe, z wąską pochwą i wyraźnym szczytowym kolankiem, o wymiarach 1–2×0,1–0,2 cm. Blaszki liściowe proste, całobrzegie, wąsko eliptyczne do jajowato-eliptycznych, sierpowate, spiczaste do kończykowatych, o wymiarach 5–16×1,5–5 cm. Nerwacja siatkowata.
Kwiaty
Sympodialnie rozgałęzione, skrócone, bezlistne pędy kwiatostanowe wyrastają bocznie spod liści, tworząc wzniesioną lub zwisającą wierzchotkę złożoną z od kilku do wielu kwiatostanów typu kolbiastego pseudancjum, wyrastających pojedynczo lub w parach. Pochwy kwiatostanowe niewyraźne, jajowate, szeroko otwierające się i silnie odchylone, zielonkawo-żółte, o wymiarach 4–6×0,4 cm. Kolby osadzone na długiej szypule, wierzchołkowo falisto powyginane, pokryte włoskami, zielonkawo-żółte, pokryte 5–11 obupłciowymi kwiatami ułożonymi w dwóch rzędach. Kwiaty osadzone na krótkich szypułkach, z szerokim i wyraźnym dnem i okwiatem składającym się z 6 zupełnie zrośniętych listków tworzących filiżankowatą strukturę. Składają się z 6 wolnych pręcików z szerokimi, spłaszczonymi nitkami i eliptycznymi pylnikami oraz pojedynczej, trójkomorowej zalążni, zawierającej w każdej komorze pojedynczy, anatropowy zalążek tworzący się z łożyska położonego osiowo u nasady przegrody. Znamiona słupków siedzące, guzkowate.
Owoce
Podłużne jagody, po dojrzeniu zielone do jasnoczerwonych, bardzo duże w stosunku do wielkości kolby, osiągające wymiary 6–13×4–6 mm. Nasiona duże, podłużno-eliptyczne, o gładkiej, cienkiej łupinie.
Gatunki podobne
Pothos oliganthus, od którego różni się większymi kwiatostanami i kwiatami o wyraźnym dnie kwiatowym i filiżankowatym okwiatem[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Peter F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-10-10].
  2. L.I. Cabrera et al. Phylogenetics relationships of aroids and duckweeds (Araceae) inferred from coding and noncoding plastid DNA. „American Journal of Botany”. 95(9), s. 1153-1165, 2008 (ang.). 
  3. a b Peter C. Boyce i Alistair Hay. A taxonomic revision of Araceae tribe Potheae (Pothos, Pothoidium and Pedicellarum) for Malesia, Australia and the tropical Western Pacific. „Telopea”. 9 (3), s. 449-571, 2001 (ang.).