Przejdź do zawartości

Pedro Chaves

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pedro Chaves
Imię i nazwisko

Pedro Antonio Chaves Matos

Państwo

 Portugalia

Data i miejsce urodzenia

27 lutego 1965
Porto

Sukcesy

1990: Brytyjska Formuła 3000 (mistrz)
1997: Hiszpańskie Mistrzostwa Samochodów Turystycznych (wicemistrz)
1999-2000: Rajdowe Mistrzostwa Portugalii (mistrz)
2002: Hiszpańskie Mistrzostwa Samochodów GT (mistrz)

Pedro Antonio Chaves Matos (ur. 27 lutego 1965 roku w Porto) – portugalski kierowca wyścigowy i rajdowy.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Wyścigi

[edytuj | edytuj kod]

Pedro karierę rozpoczynał od kartingu. Po jej zakończeniu, postanowił rozpocząć poważną karierę wyścigową, debiutując w Brytyjskiej Formule Ford, w 1986 roku. Następnie przeniósł się do Brytyjskiej Formuły 3000, gdzie w 1990 roku zdobył tytuł mistrzowski. Poza tym wystąpił w kilku rundach Europejskiej Formuły 3000.

W sezonie 1991, dzięki dużym nakładom finansowym, zadebiutował Formule 1, w biednym zespole Coloni, który wystawił tylko jeden bolid. Stąd też Chaves, w ciągu trzynastu zgłoszeń, ani razu nie zdołał zakwalifikować się do wyścigu i po rodzimym Grand Prix Portugalii opuścił włoską stajnię, razem z pieniędzmi zapłaconymi, za starty.

W roku 1992 powrócił do F3000, jednakże ponownie z miernym skutkiem. W latach 19931995, w zespole Brian Stewart Racing, Pedro brał udział w amerykańskiej serii Indy Lights, gdzie jego najlepszym rezultatem było zwycięstwo, podczas wyścigu w Vancouver. Po trzech latach startów w Ameryce, Chaves wrócił do Europy, w której ścigał się w Hiszpańskich Mistrzostwach Samochodów Turystycznych oraz FIA GT. W tej pierwszej został wicemistrzem.

Po krótkim, ale owocnym epizodzie w rajdach, powrócił do wyścigów i już w pierwszym sezonie, w parze ze swoim rodakiem, Miguelem Ramosem, został mistrzem hiszpańskich mistrzostw GT. Poza tym rywalizował również w najwyższej serii samochodów sportowych – FIA GT – oraz w najbardziej prestiżowym, 24-godzinnym wyścigu w Le Mans

W latach 19982000 Portugalczyk z sukcesem brał udział w Rajdowych Mistrzostwach Portugalii. Zdobył wówczas dwa tytuły mistrzowskie w drugim i trzecim podejściu, co jak na bardzo małe doświadczenie z w tego typu pojazdach, było oszałamiającym wynikiem. Prowadził wtedy Toyotę Corolla WRC, a jego pilotem był Sérgio Paiva. Do rajdów powrócił jeszcze w 2005 i 2006 roku, jednakże jego forma nie była już tak dobra.

Po zakończeniu kariery

[edytuj | edytuj kod]

W 2008 roku objął kierownictwo narodowej ekipy Portugalii, startującej w A1 Grand Prix. Poza tym kieruje karierą własnego syna, Dawida.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]