Pentanchidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pentanchidae
Smith & Radcliffe, 1912
Ilustracja
Galeus murinus
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

chrzęstnoszkieletowe

Podgromada

spodouste

Infragromada

Euselachii

(bez rangi) Selachii
Nadrząd

Galeomorphi

Rząd

żarłaczokształtne

Rodzina

Pentanchidae

Pentanchidaerodzina drapieżnych ryb żarłaczokształtnych (Carcharhiniformes), wyodrębniona z rekinkowatych.

Historia badań[edytuj | edytuj kod]

Rodzina została utworzona w 1912 przez Smitha & Radcliffe'a dla jednego gatunku: Pentanchus profundicolus, i umieszczona w obrębie sześcioszparokształtnych. Inni autorzy zaliczyli ten gatunek do rekinkowatych, jako blisko spokrewniony z rodzajem Apristurus. Tym samym nazwa Pentanchidae została uznana za synonim Scyliorhinidae (rekinkowatych). W 1988 Leonard Compagno zaproponował podział rekinkowatych na dwie podrodziny: Scyliorhininae i Pentanchinae, ale w dalszych swoich pracach odstąpił od tej propozycji. W 2005 Iglésias i inni wykazali, że rekinkowate są taksonem parafiletycznym i zaproponowali wydzielenie z nich nowej rodziny z przywróconą nazwą Pentanchidae, ale w sensie proponowanym przez Compagno dla jego Pentanchinae[1].

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Wody oceaniczne i morskie w strefie umiarkowanej i tropikalnej.

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Rodzaje zaliczane do tej rodziny[1][2]:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Iglésias et al. Extensive paraphylies within sharks of the order Carcharhiniformes inferred from nuclear and mitochondrial genes. „Molecular Phylogenetics and Evolution”. 34, s. 569–583, 2005. DOI: 10.1016/j.ympev.2004.10.022. (ang.). 
  2. Ron Fricke, William Neil Eschmeyer, Richard Van der Laan (red.), SEARCH, [w:] Eschmeyer's Catalog of Fishes [online], California Academy of Sciences, 2 lipca 2013 [dostęp 2013-07-30] (ang.).