Petřín

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Petřín
Ilustracja
Widok na wzgórze Petřín ze Staromiejskiej wieży Mostu Karola. Po lewej jest widoczny Mur Głodowy, po prawej na wzgórzu wieża widokowa.
Państwo  Czechy
Położenie Praga
Pasmo ?
Wysokość 130 m n.p.m.
Położenie na mapie Pragi
Mapa konturowa Pragi, blisko centrum na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Petřín”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Petřín”
50°05′01″N 14°23′43″E/50,083611 14,395278
Kolejka linowa na Petřín. Widok na wagon kolejki
Pomnik ofiarom komunizmu
Fragment Muru Głodowego

Petřín (niem. Laurenziberg, pol. Petrzyn[1]) – pełne ogrodów i parków wzgórze na lewym brzegu Wełtawy w Pradze, w sąsiedztwie Hradczan. Jego obecna infrastruktura to głównie wynik praskiej jubileuszowej wystawy krajowej z roku 1891. Na tę okazję wybudowano tu m.in. kolejkę linową, wieżę widokową na wzór wieży Eiffla (Petřínská rozhledna) oraz Labirynt Luster (czes. Zrcadlové bludiště).

Na wzgórzu stał też pierwszy nadajnik radiowy i od lat 50. do 1989 r. stacje zagłuszające.

Mur Głodowy[edytuj | edytuj kod]

Kolejną atrakcją turystyczną jest Mur Głodowy wybudowany na zlecenie Karola IV w XIV wieku; legenda głosi, że wybudowany po to, by dać pracę i zarobek bezrobotnym, ale tak naprawdę Karol IV zamierzał rozbudować dzielnicę Malá Strana. Poza tym na Petřínie znajduje się obserwatorium astronomiczne (otwarte w 1928 r.), jedną z jego ścian stanowi Mur Głodowy, jedna baszta zaś – została kopułą główną obserwatorium z funkcjonującym zabytkowym teleskopem z początku XX w.

Pomniki[edytuj | edytuj kod]

Na terenie wzniesienia znajduje się kilka rzeźb, wśród nich wymienić należy przede wszystkim posąg Karela Hynka Máchy, romantycznego poety, swego rodzaju patrona zakochanych, którzy często mijają ów pomnik podczas spacerów parkami i sadami Petřína. Przyjął się zwłaszcza zwyczaj odwiedzać to miejsce 1 maja, ponieważ najsłynniejszy utwór Máchy Máj zaczyna się słowami Byl pozdní večer – první máj // Večerní máj – byl lásky čas.
Kolejna rzeźba przedstawia słowackiego astronoma, polityka i generała Milana Rastislava Štefánika, jednego ze współzałożycieli Czechosłowacji w 1918 r. Pomnik ten znajduje się przed obserwatorium.
Pomnik ofiarom komunizmu znajduje się u podnóża góry niedaleko Muru Głodowego. Pomnik składa się ze schodów, na których jest kilka brązowych męskich postaci, przy czym postacie te stopniowo zanikają, co symbolizuje stopniowe wycieńczanie fizyczne i psychiczne więźniów politycznych. Na brązowym pasku przebiegającym kilkadziesiąt metrów widnieje napis Ofiary komunizmu 1948-1989: 205 486 skazano – 248 stracono – 4 500 zginęło w więzieniach – 327 zginęło na granicach – 170 938 obywateli emigrowało.

Inne istotne obiekty[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Getting around Prague, Welcome to Prague. Dopravní podnik hlavního města Prahy, září 2011.
  2. Jiri Cizek, kostel sv. Michala, Praha 5-Smíchov, www.hrady.cz [dostęp 2016-12-20].
  3. [1]
  4. red. Ewa Kosiba, Miasta Marzeń: Praga, Wydawnictwo Mediaprofit, Warszawa, 2009, ​ISBN 978-83-60174-91-3​, str. 146