Piątek, trzynastego V: Nowy początek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piątek, trzynastego V: Nowy początek
Friday the 13th: A New Beginning
Gatunek horror
Data premiery Ziemia 22 marca 1985
Kraj produkcji Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 92 minuty
Reżyseria Danny Steinmann
Scenariusz Martin Kitrosser,
Danny Steinmann,
David Cohen
Główne role John Shepherd,
Melanie Kinnaman,
Marco St. John,
Miguel A. Núñez Jr.
Muzyka Harry Manfredini
Zdjęcia Stephen L. Posey
Scenografia Robert Howland
Kostiumy Jan Larkham,
Camile Schroeder,
Nola Sharp
Montaż Bruce Green
Produkcja Timothy Silver
Dystrybucja ITI Home Video
Budżet 2 200 000 USD
Poprzednik Piątek, trzynastego IV: Ostatni rozdział (1984)
Kontynuacja Piątek, trzynastego VI: Jason żyje (1986)
Nagrody
2005: Golden Satellite Award (nom.)

Piątek, trzynastego V: Nowy początek (ang. Friday the 13th: A New Beginning) – amerykański filmowy horror (slasher) z 1985 roku, powstały na fali popularności czwartej części serii.

Choć chłodno przyjęty przez krytykę, film miał zadowalającą frekwencję w kinach i – dzięki elastycznej fabule – pozostawił otwartą furtkę na kontynuowanie cyklu, do którego doszło.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film rozpoczyna się sekwencją, w której dwójka wandali, zafascynowanych legendą Jasona Voorheesa, wybiera się deszczową nocą na grób mordercy, by wykopać spod ziemi jego zwłoki. Zdarzenie z ukrycia obserwuje Tommy Jarvis (Corey Feldman), bohater poprzedniej części cyklu. Gdy wandale otwierają kryptę, Jason wraca do życia i morduje obydwu. Następnie rusza w kierunku przerażonego chłopca.

Okazuje się jednak, że był to frustrujący sen Tommy’ego (John Shepherd), który jest już dorosły i błąka się po zakładach zamkniętych. Teraz trafia do kliniki psychiatrycznej dla trudnej młodzieży, której ośrodek znajduje się w Pinehurst. Od czasów śmierci Jason Voorheesa Tommy nie utrzymuje kontaktów ze swoją ocalałą siostrą Trish. Krótko po przybyciu Jarvisa na miejsce, jeden z pacjentów, imieniem Vic (Mark Venturini), morduje drugiego (Dominick Brascia) przy użyciu siekiery. Na miejscu zjawia się policja, która usuwa z ośrodka Vica. Wkrótce po tym zdarzeniu nastoletnia para Tina (Debi Sue Voorhees) i Eddie (John Robert Dixon) wybiera się do lasu, by tam uprawiać seks, jednak oboje zostają zabici przez nieznanego sprawcę. Tommy’ego tymczasem dręczą niepokojące wizje, w których chłopakowi objawia się zabity przed laty Jason Voorhees.

Wieczorem wolontariuszka zakładu Pam Roberts (Melanie Kinnaman) zabiera Reggie'go (Shavar Ross), by zobaczył się ze swoim bratem Demonem (Miguel A. Núñez Jr.), mieszkającym nieopodal w przyczepie kempingowej. Zaraz po wizycie Demon zostaje zabity włócznią, a jego czarnoskórej dziewczynie Anicie (Jere Fields) zostaje poderżnięte gardło. Po powrocie na miejsce Pam wysyła Reggie'go do łóżka i wyrusza na poszukiwania innego z wolontariuszy, który od kilku godzin nie zjawił się w ośrodku, pozostawiając trójkę pacjentów – Violet (Tiffany Helm), Robin (Juliette Cummins) i Jake'a (Jerry Pavlon) – bez opieki. Nastolatkowie, wraz z Reggiem, oglądają telewizję. Gdy chłopiec zasypia, Jake wybiera się na piętro, gdzie zostaje zamordowany przez zmartwychwstałego Jasona uderzeniem tasaka w twarz. Wkrótce potem Robin wybiera się do swojego pokoju, by pójść spać. W swoim łóżku znajduje zwłoki Jake'a, a Jason morduje ją, dźgając ją nożem spod łóżka. Violet słucha głośnej muzyki i nie słyszy krzyków mordowanej koleżanki. Jason zachodzi ją od tyłu i dźga w brzuch. Wtem budzi się Reggie i wybiera się na piętro, tylko po to, by znaleźć martwe ciała pacjentów. Chłopiec krzyczy, a jego krzyk słyszy Pam, która właśnie wraca do zakładu. Widząc zwłoki trójki nastolatków, wraz z chłopcem ucieka z ośrodka. Jason goni swoje ofiary, aż do starej stodoły, gdzie Pam i Reggie znajdują schronienie przed psychopatą. Gdy ten ich odnajduje, pojawia się Tommy i atakuje szaleńca. Jason uderza Tommy’ego w tłów, paraliżując go, i wspina się po drabinie do górnej części stodoły, gdzie skrywają się Pam i Reggie. Gdy psychopata chce zabić bezbronnych, na górze zjawia się Tommy, który wypycha masywnego Jasona ze stodoły. Morderca ląduje na starej płycie, zakończonej ostrymi żelaznymi ostrzami. Wychodzi na jaw, że mordercą w rzeczywistości nie był Jason Voorhees, a hokejową maskę przybrał jego naśladowca – Roy Burns (Dick Wieand), ojciec zamordowanego z zimną krwią na początku filmu Joeya. Okazuje się, że Burns oszalał, kiedy jego żona zmarła przy porodzie Joeya, a śmierć jedynego syna tylko to szaleństwo nakręciła.

W finałowej scenie Pam i Tommy trafiają do szpitala. Po traumatycznych przejściach nawracają się halucynacje Tommy’ego, w których chłopak morduje Pam.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

„Jeśli obejrzycie wszystkie filmy z serii 'Piątek, trzynastego', zauważycie, że ich twórcy uwielbiają oglądać biegające blondynki. Wiedziałam, jak uciekać, i byłam blondynką, więc miałam z górki. Z aktorskiego punku widzenia wiedziałam również, że naprawdę łatwo jest być złym aktorem w filmach tego typu i oczywiście nie chciałam nim zostać. Dlatego zrobiłam krótki kurs teorii filmowego horroru. Obejrzałam horrory Jamie Lee Curtis i wszystkie wcześniejsze 'Piątki'. Zauważyłam, że główne aktorki dotychczasowych filmów z serii nie miały zbyt wiele do zrobienia na ekranie, jednak jako aktorka postanowiłam zostać nawiększą oportunistką cyklu.”
— Aktorka Melanie Kinnaman, Crystal Lake Memories (str. 126).
Corey Feldman (na zdj.), filmowy Tommy Jarvis (w wieku lat 12.), w połowie lat 80. był jednym z najlepiej opłacanych małoletnich aktorów Hollywood[1].
Rola Aktor
Tommy Jarvis John Shepherd
Pam Roberts Melanie Kinnaman
szeryf Cal Tucker Marco St. John
Reggie Shavar Ross
dr. Matt Peters Richard Young
Violet Tiffany Helm
Robin Juliette Cummins
Jake Jerry Pavlon
Ethel Hubbard Carol Locatell
Eddie John Robert Dixon
Tina Debi Sue Voorhees
Demon Miguel A. Núñez Jr.
Anita Jere Fields
Vinnie Anthony Barrile
Lana Rebecca Wood-Sharkey
Billy Bob de Simone
George Vernon Washington
Pete Corey Parker
Victor „Vic” Faden Mark Venturini
Joey Burns Dominick Brascia
Roy Burns Dick Wieand
Tommy Jarvis, lat 12 Corey Feldman

Box Office[edytuj | edytuj kod]

Świat US$ 21,930,418

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy