Przejdź do zawartości

Freddy kontra Jason

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Freddy kontra Jason
Freddy vs. Jason
Ilustracja
Logo filmu
Gatunek

horror (slasher/gore)

Data premiery

15 sierpnia 2003 r.

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

97 minut

Reżyseria

Ronny Yu

Scenariusz

Damian Shannon,
Mark Swift

Główne role

Monica Keena,
Robert Englund,
Jason Ritter,
Kelly Rowland

Muzyka

Graeme Revell

Zdjęcia

Fred Murphy

Scenografia

Rose Marie McSherry,
John Willett,
Ross Dempster

Kostiumy

Gregory Mah

Montaż

Mark Stevens

Produkcja

Sean S. Cunningham

Dystrybucja

PL: Warner Bros.[1]

Budżet

25 000 000 USD

Poprzednik

Nowy koszmar Wesa Cravena (1994)
Jason X (2001)

Kontynuacja

Friday the 13th (2009)
A Nightmare on Elm Street (2010)

Nagrody
BMI Film & TV Award,
Fangoria Chainsaw Award,
Saturn Award (nom.),
Fangoria Chainsaw Award (nom.),
Teen Choice Award (nom.),
World Stunt Award (nom.)

Freddy kontra Jason (ang. Freddy vs. Jason) – amerykański filmowy horror typu slasher z 2003 roku. Crossover dwóch dreszczowców z lat osiemdziesiątych: Koszmaru z ulicy Wiązów (1984) oraz Piątku, trzynastego (1980).

Reżyserii filmu podjął się azjatycki twórca Ronny Yu, który blisko pięć lat wcześniej zabłysnął w amerykańskim świecie filmowym czwartą częścią przygód Laleczki Chucky. W kinach Freddy kontra Jason miał zadowalającą frekwencję i przyniósł twórcom dochód osiemdziesięciu milionów dolarów.

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Freddy Krueger (Robert Englund), morderca ze Springwood, tkwi w piekle, przez co nie może kontynuować swoich okrutnych morderstw, póki mieszkańcy ulicy Wiązów nie przypomną sobie o jego zbrodniach. Postanawia wykorzystać psychopatycznego zabójcę znad Crystal Lake, Jasona Voorheesa (Ken Kirzinger), który w jego imieniu miałby dokonać rzezi na ulicy Wiązów. Pod postacią Pameli Voorhees (Paula Shaw), jedynej osoby, której Jason słuchał, Krueger przekonuje Voorheesa, by wymordował on nastolatków z ulicy Wiązów i przebudził w mieszkańcach miasta przekonanie, że sprawcą zbrodni jest Krueger.

Grupa młodzieży – Lori (Monica Keena), Kia (Kelly Rowland), Gibb (Katharine Isabelle) i Blake (David Kopp) – jest przesłuchiwana przez zastępcę szeryfa Scotta Stubbsa (Lochlyn Munro) w sprawie zabójstwa Treya (Jesse Hutch), chłopaka Gibb, który został zadźgany maczetą podczas imprezy odbywającej się w domu Lori. Po powrocie z komisariatu, Blake zostaje zamordowany przez Jasona.

Następnego dnia w szkole Kia, Gibb i Lori dowiadują się o zabójstwie Blake’a. Lori opowiada przyjaciółkom o swoim śnie, w którym objawił się jej Freddy Krueger. W szkole zjawia się dawny chłopak Lori, Will (Jason Ritter), który był przetrzymywany w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ widział jak ojciec Lori – dyrektor zakładu – morduje jej matkę. Późnym wieczorem wszyscy wybierają się na rave, które odbywa się na opuszczonym polu uprawnym. Gibb zażywa pigułki gwałtu i zasypia, stając się tym samym bezwolną, potencjalną ofiarą Freddy’ego. Jednak, gdy ten ma zamiar ją uśmiercić, wyręcza go Jason, który stalowym prętem przebija ciało śpiącej dziewczyny i szykującego się do zgwałcenia jej imprezowicza, pochylającego się nad nią. Jason morduje grupę innych obecnych na imprezie nastolatków, tymczasem Lori, Will i Kia uciekają wraz z dwójką innych licealistów – Freeburgiem (Kyle Labine), organizatorem zabawy, i Lindermanem (Chris Marquette).

Następnego dnia bohaterowie, wraz z agentem Stubbsem, wybierają się do szpitala psychiatrycznego w Westin Hill, by zdobyć hipnocyl, lek, który pacjentom kliniki zapewnia bezpieczne sny, a co za tym idzie – ratuje ich od Freddy’ego. Freeburg zostaje opętany przez Kruegera i likwiduje większą część leków. Na miejscu zjawia się Jason, który morduje jednego z ochroniarzy, a następnie również Stubbsa. Freeburg, za pomocą dwóch strzykawek, usypia i unieszkodliwia Jasona, jednak nim spełnia swój plan, Voorhees przecina go maczetą na pół. Lori, Will, Kia i Linderman eksportują nieprzytomnego Jasona nad Crystal Lake, uważając, że najlepszym scenariuszem będzie zwycięstwo Jasona nad Freddym na „własnym polu”. Zadaniem Lori jest zażycie hipnocylu i popadnięcie w sen, a następnie wyciągnięcie Freddy’ego ze świata snu do rzeczywistości. W tym celu przyjaciele Lori mają ją w odpowiednim momencie obudzić. Gdy plan jest realizowany, zbudza się Jason i dochodzi do wypadku samochodowego. Okazuje się, że van zatrzymał się nieopodal Camp Crystal Lake, gdzie też bohaterowie się udają. Po zjawieniu się w jednej z opuszczonych kabin, bohaterowie zostają zaatakowani przez Jasona, a w domku wybucha pożar. W konfrontacji z Jasonem, Linderman zostaje nadziany na fragment fundamentu, niefortunnie wystający ze ściany. Ręka Lori zostaje poparzona, więc dziewczyna się budzi, ściągając tym samym Freddy’ego do realnego świata. Nim Jason i Freddy przystępują do pojedynku, Voorhees morduje Kię. Po dłuższej walce Kruegera i Voorheesa, do akcji wkraczają także Will i Lori, którzy najpierw nawilżają benzyną podest, na którym walczą psychopaci, by następnie go podpalić. Po dłuższej walce wydaje się, że mordercy zostali unicestwieni, jednak niespodziewanie Freddy, z maczetą Jasona w dłoni, rusza na Lori i Willa. Nagle z jeziora wynurza się Jason, który przebija go jego własną, oderwaną dłonią, a następnie wpada do wody, osłabiony w wyniku ran odniesionych w walce z Freddym. Freddy, w wyniku przebicia, pada na kolana, a Lori dekapituje go maczetą Voorheesa. Zarówno ciało jak i głowa Freddy’ego wpadają do wody. Następnie Lori wrzuca do wody maczetę Jasona.

Następnego ranka Jason wychodzi z jeziora, trzymając w lewej ręce maczetę, a w prawej odciętą głowę Freddy’ego. Gdy Jason wychodzi z wody i znajduje się na lądzie, głowa Freddy’ego mruga, a następnie w tle słychać złowieszczy śmiech Freddy’ego.

Alternatywny początek

[edytuj | edytuj kod]

Istnieje zlikwidowana sekwencja początkowa filmu, rozgrywająca się na kempingu Camp Crystal Lake. Chłopiec, imieniem Billy, opowiada młodej opiekunce Heather (Odessa Munroe) o swoim koszmarze. Prosi ją, by została z nim do momentu, aż zaśnie, jednak ta odmawia i urządza sobie kąpiel nago w miejscowym jeziorze. Nad Crystal Lake płoszą ją jednak dziwne odgłosy, więc Heather panikuje i ubiera się z powrotem, rezygnując z kąpieli. Jest ścigana przez grasującego na kempingu mordercę – Jasona Voorheesa, więc ucieka do kabiny, w której zostawiła Billy’ego. Drzwi są zamknięte, a chłopiec ignoruje wołanie o pomoc Heather, zostawiając ją na pastwę losu Jasonowi. Scena, choć przemontowana i dość merytorycznie zmieniona, została ujęta w filmie, podczas napisów końcowych identyfikując jednak postać Heather jako „dziewczynę znad jeziora” oraz pozbywając się postaci Billy’ego. Sekwencja była przez krótki okres udostępniona w serwisie YouTube.

Alternatywne zakończenie

[edytuj | edytuj kod]

W alternatywnym zakończeniu, rozgrywającym się dwa miesiące od finałowych wydarzeń filmu, Lori i Will spędzają upojną noc w domu dziewczyny. Para decyduje się na odbycie stosunku płciowego, który z czasem dla Lori staje się coraz mniej przyjemny. Ostatecznie Will zmienia się we Freddy’ego Kruegera i zabija Lori.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]
Rola Aktor
Lori Campbell Monica Keena
Will Rollins Jason Ritter
Kia Waterson Kelly Rowland
Charlie Linderman Christopher Marquette
Gibb Katharine Isabelle
agent Scott Stubbs Lochlyn Munro
Mark Davis Brendan Fletcher
Bobby Davis Zack Ward
Bill Freeburg Kyle Labine
Trey Jesse Hutch
Blake David Kopp
Heather Odessa Munroe
Pamela Voorhees Paula Shaw
Jason Voorhees Ken Kirzinger
Młody Jason Voorhees Spencer Stump
Freddy Krueger Robert Englund

Morderstwa

[edytuj | edytuj kod]

Morderstwa popełnione przez Jasona Voorheesa

[edytuj | edytuj kod]
 • 1. Heather – zadźgana maczetą
 • 2. Trey – zadźgany maczetą i złamany w pół
 • 3. Ojciec Blake’a – zdekapitowany
 • 4. Blake – zadźgany maczetą
 • 5. Frisell – przebity rurą
 • 6. Gibb – przebita rurą
 • 7. Chłopak na imprezie – złamany kark
 • 8. Shack – przebity płonącą maczetą
 • 9. Imprezowicz #1 – zadźgany maczetą
 • 10. Imprezowicz #2 – zadźgany maczetą
 • 11. Imprezowicz #3 – zadźgany maczetą w brzuch
 • 12. Imprezowicz #4 – zadźgany maczetą
 • 13. Imprezowicz #5 – zadźgany maczetą (poza ekranem)
 • 14. Ochroniarz – zgnieciony ciężkimi drzwiami
 • 15. Agent Stubbs – porażony prądem
 • 16. Freeburg – przecięty w pół maczetą
 • 17. Linderman – nabity na wspornik półki
 • 18. Kia – zadźgana maczetą

Morderstwa popełnione przez Freddy’ego Kruegera

[edytuj | edytuj kod]
 • 1. Mała dziewczynka – zabita poza ekranem (w retrospekcji)
 • 2. Mark – zadźgany i spalony żywcem
 • 3. Matka Lori – zadźgana w brzuch (w retrospekcji)

Morderstwa popełnione przez Lori Campbell

[edytuj | edytuj kod]
 • 1. Freddy Krueger – zdekapitowany

Odbiór

[edytuj | edytuj kod]

Film został negatywnie odebrany przez krytyków. Serwis Rotten Tomatoes przyznał mu wynik 41%[2]. Albert Nowicki (witryna His Name Is Death) nazwał Freddy’ego kontra Jasona „najbardziej rozczarowującym horrorem ostatnich lat”, a także „na wpół amatorską sieczką”, nakręconą przez „nieodpowiedzialną ekipę realizacyjną”[3].

Sequel

[edytuj | edytuj kod]

Od kilku lat regularnie powraca się do spekulacji dotyczących ewentualnej kontynuacji wątku przedstawionego w filmie. Pierwotną kontynuacją historii była limitowana seria komiksów Dynamite Entertainment pt. Freddy vs. Jason vs. Ash, w której antybohaterowie Koszmaru z ulicy Wiązów i Piątku, trzynastego stanęli naprzeciw bohatera Martwego zła Sama Raimiego. W wywiadzie udzielonym w marcu 2006 roku Robert Englund zdradził, że wytwórnia New Line Cinema jest w trakcie rozmów z Johnem Carpenterem dotyczących wykorzystania w sequelu postaci Michaela Myersa[4]. Niemniej jednak, obecnie informacji na temat domniemanego sequela brakuje.

New Line Cinema zajęła się z kolei dystrybucją remake’ów korzeni obydwu serii – w lutym 2009 roku na ekranach amerykańskich kin zadebiutował film Marcusa Nispela Friday the 13th, reboot pierwowzoru Seana S. Cunninghama; zaś w roku 2010 zaprezentowano w kinach remake Koszmaru z ulicy Wiązów Wesa Cravena. Oba filmy zostały jednak negatywnie przyjęte przez krytyków.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. https://a.allegroimg.com/s1024/0c8962/cb721eef4a77be07cf8137c65f9e
 2. Freddy vs Jason (2003) – Rotten Tomatoes [online], rottentomatoes.com [dostęp 2016-03-14] (ang.).
 3. Nowicki, Albert (2012-11-29). „WIĘCEJ ZNACZY MNIEJ”. hisnameisdeath.com. [dostęp 2016-01-22].
 4. Robert Englund Interview | PITOFHORROR.com | Online Horror Movie Resource. pitofhorror.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-27)].. (ang.) [dodano 2009-04-05]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]