Freddy kontra Jason

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy filmu z 2003 roku. Zobacz też: inne filmy z serii Koszmar z ulicy Wiązów i Piątek, trzynastego oraz artykuł o ścieżce dźwiękowej tego projektu.
Freddy kontra Jason
Freddy vs. Jason
Gatunek horror (slasher/gore)
Data premiery Stany Zjednoczone 15 sierpnia 2003 r.
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 97 minut
Reżyseria Ronny Yu
Scenariusz Damian Shannon,
Mark Swift
Główne role Monica Keena,
Robert Englund,
Jason Ritter,
Kelly Rowland
Muzyka Graeme Revell
Zdjęcia Fred Murphy
Scenografia Rose Marie McSherry,
John Willett,
Ross Dempster
Kostiumy Gregory Mah
Montaż Mark Stevens
Produkcja Sean S. Cunningham
Dystrybucja New Line Cinema
Budżet 25 000 000 USD
Poprzednik Nowy koszmar Wesa Cravena (1994)
Jason X (2001)
Kontynuacja Friday the 13th (2009)
A Nightmare on Elm Street (2010)
Nagrody
BMI Film & TV Award,
Fangoria Chainsaw Award,
Saturn Award (nom.),
Fangoria Chainsaw Award (nom.),
Teen Choice Award (nom.),
World Stunt Award (nom.)

Freddy kontra Jason (tytuł oryg. Freddy vs. Jason) – amerykański filmowy horror typu slasher z 2003 roku. Crossover dwóch dreszczowców z lat osiemdziesiątych: Koszmaru z ulicy Wiązów (1984) oraz Piątku, trzynastego (1980).

Reżyserii filmu podjął się azjatycki twórca Ronny Yu, który blisko pięć lat wcześniej zabłysnął w amerykańskim świecie filmowym czwartą częścią przygód Laleczki Chucky. W kinach Freddy kontra Jason miał zadowalającą frekwencję i przyniósł twórcom dochód osiemdziesięciu milionów dolarów.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Freddy Krueger (Robert Englund), morderca ze Springwood, tkwi w piekle i nie może kontynuować swoich okrutnych morderstw, dopóki mieszkańcy ulicy Wiązów nie przypomną sobie o jego zbrodniach. Postanawia wykorzystać psychopatycznego zabójcę znad Crystal Lake, Jasona Voorheesa (Ken Kirzinger), który w jego imieniu miałby dokonać rzezi na ulicy Wiązów. Pod postacią Pameli Voorhees, jedynej osoby, której rozkazów Jason słuchał, Krueger przekonuje Voorheesa, by wymordował on nastolatków z ulicy Wiązów i przebudził w mieszkańcach miasta przekonanie, że sprawcą zbrodni jest Krueger.

Grupa młodzieży – Lori (Monica Keena), Kia (Kelly Rowland), Gibb (Katharine Isabelle) i Blake (David Kopp) – jest przesłuchiwana przez zastępcę szeryfa Scotta Stubbsa (Lochlyn Munro) w sprawie zabójstwa Treya (Jesse Hutch), chłopaka Gibb, który został zadźgany podczas imprezy odbywającej się w domu Lori. Po powrocie z komisariatu, Blake zostaje zamordowany przez Jasona.

Następnego dnia w szkole Kia, Gibb i Lori dowiadują się o zabójstwie Blake'a. Lori opowiada przyjaciółkom o swoim śnie, w którym objawił się jej Freddy Krueger. W szkole zjawia się dawny chłopak Lori, Will (Jason Ritter), który był przetrzymywany w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ widział jak ojciec Lori – dyrektor zakładu – morduje jej matkę. Późnym wieczorem wszyscy wybierają się na rave, które odbywa się na opuszczonym polu uprawnym. Gibb zażywa pigułki gwałtu i zasypia, stając się tym samym bezwolną, potencjalną ofiarą Freddy'ego. Jednak, gdy ten ma zamiar ją uśmiercić, wyręcza go Jason, który stalowym prętem przebija ciało śpiącej dziewczyny i szykującego się do zgwałcenia jej imprezowicza, pochylającego się nad nią. Jason morduje grupę innych obecnych na imprezie nastolatków, tymczasem Lori, Will i Kia uciekają wraz z dwójką innych licealistów – Freeburgiem (Kyle Labine), organizatorem zabawy, i Lindermanem (Chris Marquette).

Następnego dnia bohaterowie, wraz z agentem Stubbsem, wybierają się do szpitala psychiatrycznego w Westin Hill, by zdobyć hipnocyl, lek, który pacjentom kliniki zapewnia bezpieczne sny, a co za tym idzie – ratuje ich od Freddy'ego. Freeburg zostaje opętany przez Kruegera i likwiduje większą część leków. Na miejscu zjawia się Jason, który morduje jednego z ochroniarzy, a następnie również Stubbsa. Freeburg, za pomocą dwóch strzykawek, usypia i unieszkodliwia Jasona, jednak nim spełnia swój plan, Voorhees przecina go maczetą na pół. Lori, Will, Kia i Linderman eksportują nieprzytomnego Jasona nad Crystal Lake, uważając, że najlepszym scenariuszem będzie zwycięstwo Jasona nad Freddy'm na "własnym polu". Zadaniem Lori jest zażycie hipnocylu i popadnięcie w sen, a następnie wyciągnięcie Freddy'ego ze świata snu do rzeczywistości. W tym celu przyjaciele Lori mają ją w odpowiednim momencie obudzić. Gdy plan jest realizowany, zbudza się Jason i dochodzi do wypadku samochodowego. Okazuje się, że van zatrzymał się nieopodal Camp Crystal Lake, gdzie też bohaterowie się udają. Po zjawieniu się w jednej z opuszczonych kabin, bohaterowie zostają zaatakowani przez Jasona, a w domku wybucha pożar. W konfrontacji z Jasonem, Linderman zostaje nadziany na fragment fundamentu, niefortunnie wystający ze ściany. Ręka Lori zostaje poparzona, więc dziewczyna się budzi, ściągając tym samym Freddy'ego do realnego świata. Nim Jason i Freddy przystępują do pojedynku, Voorhees morduje Kię. Po dłuższej walce Kruegera i Voorheesa, do akcji wkraczają także Will i Lori, którzy najpierw nawilżają benzyną podest, na którym walczą psychopaci, by następnie go podpalić. Po dłuższej walce wydaje się, że mordercy zostali unicestwieni, jednak niespodziewanie Freddy, z maczetą Jasona w dłoni, rusza na Lori i Willa. Nagle z jeziora wynurza się Jason, który przebija go jego własną, odciętą dłonią, a następnie opada do wody, bezsilny w wyniku ran poniesionych w walce z Freddy'm. Freddy, pomimo przebicia własną dłonią przez Jasona, wstaje z ziemi w pełni sił, ale Lori dekapituje go maczetą Voorheesa.

Alternatywny początek[edytuj | edytuj kod]

Istnieje zlikwidowana sekwencja początkowa filmu, rozgrywająca się na kempingu Camp Crystal Lake. Chłopiec, imieniem Billy, opowiada młodej opiekunce Heather (Odessa Munroe) o swoim koszmarze. Prosi ją, by została z nim do momentu, aż zaśnie, jednak ta odmawia i urządza sobie kąpiel nago w miejscowym jeziorze. Nad Crystal Lake płoszą ją jednak dziwne odgłosy, więc Heather panikuje i ubiera się z powrotem, rezygnując z kąpieli. Jest ścigana przez grasującego na kempingu mordercę – Jasona Voorheesa, więc ucieka do kabiny, w której pozostawiła Billy'ego. Drzwi są zamknięte, a chłopiec ignoruje wołanie o pomoc Heather, pozostawiając ją na pastwę losu Jasonowi. Scena, choć przemontowana i dość merytorycznie zmieniona, została ujęta w filmie, podczas napisów końcowych identyfikując jednak postać Heather jako "dziewczynę znad jeziora" oraz pozbywając się postaci Billy'ego. Sekwencja była przez krótki okres udostępniona w serwisie YouTube.

Alternatywne zakończenie[edytuj | edytuj kod]

W alternatywnym zakończeniu, rozgrywającym się dwa miesiące od finałowych wydarzeń filmu, Lori i Will spędzają upojną noc w domu dziewczyny. Para decyduje się na odbycie stosunku płciowego, który z czasem dla Lori staje się coraz mniej przyjemny. Ostatecznie Will przemienia się we Freddy'ego Kruegera i atakuje Lori.

Sequel[edytuj | edytuj kod]

Od kilku lat regularnie powraca się do spekulacji dotyczących ewentualnej kontynuacji wątku przedstawionego w filmie. Pierwotną kontynuacją historii była limitowana seria komiksów Dynamite Entertainment pt. Freddy vs. Jason vs. Ash, w której antybohaterowie Koszmaru z ulicy Wiązów i Piątku, trzynastego stanęli naprzeciw bohatera Martwego zła Sama Raimiego. W wywiadzie udzielonym w marcu 2006 roku Robert Englund zdradził, że wytwórnia New Line Cinema jest w trakcie rozmów z Johnem Carpenterem dotyczących wykorzystania w sequelu postaci Michaela Myersa[1]. Niemniej jednak, obecnie informacji na temat domniemanego sequela brakuje.

New Line Cinema zajęła się z kolei dystrybucją remake'ów korzeni obydwu serii – w lutym 2009 roku na ekranach amerykańskich kin zadebiutował film Marcusa Nispela Friday the 13th, reboot pierwowzoru Seana S. Cunninghama; zaś w roku 2010 zaprezentowano w kinach remake Koszmaru z ulicy Wiązów Wesa Cravena.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Rola Aktor
Lori Campbell Monica Keena
Will Rollins Jason Ritter
Kia Waterson Kelly Rowland
Charlie Linderman Christopher Marquette
Gibb Katharine Isabelle
agent Scott Stubbs Lochlyn Munro
Mark Davis Brendan Fletcher
Bill Freeburg Kyle Labine
Trey Jesse Hutch
Blake David Kopp
Heather (dziewczyna znad Crystal Lake) Odessa Munroe
Pamela Voorhees Paula Shaw
Jason Voorhees Ken Kirzinger
Freddy Krueger Robert Englund

Morderstwa[edytuj | edytuj kod]

Morderstwa popełnione przez Jasona Voorheesa:

 • 1. Heather – zadźgana maczetą
 • 2. Trey – zadźgany maczetą i złamany w pół
 • 3. Ojciec Blake’a – zdekapitowany
 • 4. Blake – zadźgany maczetą
 • 5. Frisell – przebity rurą
 • 6. Gibb – przebita rurą
 • 7. Chłopak na imprezie – złamany kark
 • 8. Shack – przebity płonącą strzałą
 • 9. Imprezowicz #1 – zadźgany maczetą
 • 10. Imprezowicz #2 – zadźgany maczetą
 • 11. Imprezowicz #3 – zadźgany maczetą w brzuch
 • 12. Imprezowicz #4 – zadźgany maczetą
 • 13. Imprezowicz #5 – zadźgany maczetą (offscreen)
 • 14. Ochroniarz – zgnieciony ciężkimi drzwiami
 • 15. Agent Stubbs – śmiertelnie porażony prądem
 • 16. Freeburg – przecięty w pół maczetą
 • 17. Linderman – nabity na wspornik półki
 • 18. Kia – zadźgana maczetą

Morderstwa popełnione przez Freddy'ego Kruegera:

 • 1. Mała dziewczynka – zabita poza ekranem (w retrospekcji)
 • 2. Mark – zadźgany i spalony żywcem
 • 3. Matka Lori – zadźgana w brzuch (w retrospekcji)

Morderstwa popełnione przez Lori Campbell:

 • 1. Freddy Krueger – zdekapitowany

Informacje produkcyjne[edytuj | edytuj kod]

 • Możliwość reżyserii filmu zaproponowano muzykowi rockowego Robowi Zombie; zrezygnował on jednak z pracy nad crossoverem na rzecz autorskiego horroru, Domu tysiąca trupów, który także ukazał się w 2003 roku.
 • Realizację tego projektu planowano już od roku 1988, kiedy to powstał film Piątek, trzynastego VII: Nowa krew i Koszmar z ulicy Wiązów IV: Władca snów.
 • Betsy Palmer, w Piątku, trzynastego występująca jako Pamela Voorhees, miała wystąpić także w tym filmie, jednak nie skorzystała z propozycji z powodu niskiej gaży
 • W scenie w Westin Hills na ekranie telewizora widać fragment filmu Teksańska masakra piłą mechaniczną 3.
 • W roli Jasona Voorhesa nie pojawił się Kane Hodder, ponieważ reżyser Ronny Yu chciał, aby Jason był wyższy od Freddy’ego. Do roli psychopaty znad Crystal Lake wybrano więc Kena Kirzingera.
 • Kiedy Freddy obcina palce Jasonowi, jest to nawiązanie do Piątku trzynastego IV – w owej części bohaterka filmu, Trish, przecięła Jasonowi dłoń, a ten obserwował ją beznamiętnie. Nawiązanie pojawia się także w stosunku do części drugiej przygód Jasona, a konkretnie w scenie, w której Jason przebija Gibb i nieprzypadkowego imprezowicza metalowym prętem.
 • Słowa Freddy’ego How sweet, dark meat to parafraza jego zdania z Koszmaru z ulicy Wiązów IV How sweet, fresh meat.
 • Katharine Isabelle została początkowo obsadzona w roli postaci Jenny, podczas gdy Lauren Lee Smith miała grać Gibb. Kiedy postać Jenny zniknęła ze scenariusza, Isabelle przejęła rolę Gibb a Smith zwolniono z planu zdjęciowego.
 • Rolę Willa proponowano Bradowi Renfro. Miał ją zagrać także Jason Bateman.
 • W epizodzie wystąpiła Evangeline Lilly.
 • Westin Hills, szpital psychiatryczny pojawiający się w filmie, to miejsce poczęcia Freddy’ego, przedstawione w Koszmarze z ulicy Wiązów III.
 • Film kręcono w Toronto oraz w Vancouver (Kanada).

Box Office[edytuj | edytuj kod]

Świat US$ 114,908,830

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy