Maczeta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maczeta z pochwą

Maczeta (hiszp. Machete) – rodzaj długiego, bardzo szerokiego noża podobnego do tasaka, używanego w Ameryce Południowej i Środkowej oraz w Afryce do wyrąbywania ścieżek w tropikalnej dżungli, a także na plantacjach do ścinania trzciny cukrowej[1].

W XIX wieku w Gwatemali maczeta służyła również do wykonywania dekapitacji sądowej.[potrzebny przypis]

Odniesienia w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Kwestie prawne w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce wg Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji maczeta nie jest zaliczana do broni białej, na którą wymagane jest pozwolenie na broń, a jej posiadanie nie wiąże się z żadnymi restrykcjami[2]. Mimo to, maczeta wzmiankowana jest w art. 50a kodeksu wykroczeń, jako niebezpieczne narzędzie którego posiadanie w miejscu publicznym (gdy okoliczności jego posiadania wskazują na zamiar użycia go w celu popełnienia przestępstwa) może wiązać się z aresztowaniem, ograniczeniem wolności lub grzywną (minimum 3000 zł).

Art. 50a.[3]
§ 1. Kto w miejscu publicznym posiada nóż, maczetę lub inny podobnie niebezpieczny przedmiot, a okoliczności jego posiadania wskazują na zamiar użycia go w celu popełnienia przestępstwa, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 3000zł.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto będąc uczestnikiem przejazdu zorganizowanej grupy uczestników masowej imprezy sportowej, posiada przedmioty określone w § 1 lub wyroby pirotechniczne.
§ 2. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 1a orzeka się przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia, choćby nie stanowiły własności sprawcy.


Za użycie takiego narzędzia w bójce lub pobiciu art. 159 kodeksu karnego grozi pozbawieniem wolności od 6 miesięcy do lat 8[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maczeta. [w:] Słownik języka polskiego PWN [on-line]. [dostęp 2018-07-12]. (pol.).
  2. Dz.U. z 2022 r. poz. 2516.
  3. Dz.U. z 2022 r. poz. 2151.
  4. Dz.U. z 2022 r. poz. 1138.