Pichia membranifaciens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pichia membranifaciens
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

drożdżaki

Rząd

drożdżakowce

Rodzina

Saccharomycetaceae

Rodzaj

Pichia

Gatunek

Pichia membranifaciens

Nazwa systematyczna
(E.C. Hansen) E.C. Hansen
Centbl. Bakt. ParasitKde, Abt. I 12(19-21): 538 (1904)

Pichia membranifaciens (E.C. Hansen) E.C. Hansen – gatunek grzybów z klasy Saccharomycetes[1]. Jeden z najczęściej występujących gatunków drożdży w produktach spożywczych[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Pichia, Saccharomycetaceae, Saccharomycetales, Saccharomycetidae, Saccharomycetes, Saccharomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy opisał go w 1888 r. Emil Christian Hansen, nadając mu nazwę Saccharomyces membranifaciens. Ten sam autor w 1904 r. przeniósł go do rodzaju Pichia i ta klasyfikacja jest aktualna[1]. Ma ponad 50 synonimów, niektóre z nich:

  • Candida valida (Leberle) Uden & H.R. Buckley ex S.A. Mey. & Ahearn 1983
  • Hansenula belgica (Lindner) Wick. 1951
  • Pichia labacensis Gunde-Cim. & Kock.-Krat. 1984
  • Zygowillia chodatii Mrak, Phaff & Vaughn ex Kudryavtsev 1960[3].

Rozwój i rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

W kolonii na agarze z 5% ekstraktem słodowym po 3 dniach w temperaturze 25 °C komórki są jajowate lub wydłużone, o wymiarach 1,8–4,5 × 2,5–17 µm i występują pojedynczo, parami, w łańcuchach lub w skupiskach. Kolonia jest żółtawo-brązowa, matowa, gładka lub pomarszczona[4].

Na płytkach Dalmau na agarze po 7 dniach w temperaturze 25 °C pod szkłem nakrywkowym zazwyczaj tworzą się umiarkowanie rozgałęzione pseudostrzępki, chociaż niektóre szczepy mogą nie tworzyć żadnych. Prawdziwe strzępki nie powstają, nie jest więc grzybem dymorficznym. Kolonie rosnące w środowisku tlenowym sąt brązowobiałe, matowe, gładkie lub pomarszczone, z nieregularnym, klapowanym brzegiem. Może występować słaby kwaśny zapach[4].

Worki mogą być nieskoniugowane lub wykazywać koniugację pomiędzy niezależnymi komórkami lub pomiędzy komórką rodzicielską a pąkiem. Z jednego worka zwykle tworzy się od jednego do czterech askospor, ale odnotowano przypadek, zę powstało ich aż siedem. Askospory mogą być kuliste lub półkuliste, z występem lub bez. Askospory z występami mogą mieć kształt kapelusza lub planety Saturn. W skaningowym mikroskopie elektronowym, czasami obserwowano szczepy wytwarzające zarodniki o całej gamie kształtów. Zarodniki są na ogół uwalniane z worka. Izolaty pojedynczych zarodników z worków czterozarodnikowych wykazują, że niektóre kultury są homotaliczne, ale inne są heterotaliczne. U niektórych szczepów zaobserwowano wzmożoną sporulację po ich koniugacji z jednym lub drugim typem kojarzenia. Askospory obserwowano na agarach YM, 5% ekstraktu słodowego i V8 po 2–15 dniach w temperaturze 25 °C[4].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pichia membranifaciens jest szeroko rozpowszechniona w przyrodzie i często występuje w zepsutych owocach i innych materiałach roślinnych, a także w zanieczyszczonych napojach fermentowanych[4]. Znajduje się na czwartym miejscu na liście najczęściej występujących drożdży w produktach spożywczych. Występuje w winach, piwach i sokach. Znajduje się w fermentujących piwach i winach, pojawia się po dziewięciu miesiącach w kiszonych oliwkach, stanowiąc 25% populacji drożdży[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2024-01-26] (ang.).
  2. a b Małgorzata Robak (red.), Co wiemy o drożdżach?, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, 2017, s. 8–99, ISBN 978-83-7717-275-9.
  3. Species Fungorum [online] [dostęp 2016-02-15] (ang.).
  4. a b c d Pichia membranifaciens [online] [dostęp 2024-01-27].