Przejdź do zawartości

Pieczęć państwowa Słowacji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pieczęć państwowa Republiki Słowackiej
Štátna pečať Slovenskej republiky
Ilustracja
Informacje
Pieczęć

państwowa

Państwo

 Słowacja

Wprowadzono

1993

Użycie

Prezydent Słowacji

Kształt

okrągły

Opis

w polu pieczęci herb państwowy szrafowany, w otoku oddzielonym od pola linią ciągłą napis i liść lipy na dole

Napis

SLOVENSKÁ REPUBLIKA

Pieczęć państwowa Republiki Słowackiej (słow. Štátna pečať Slovenskej republiky) – jeden z państwowych symboli konstytucyjnych Słowacji.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Za pierwszą pieczęć z herbem Słowacji[a] uznaje się pieczęć Słowackiej Rady Narodowej z okresu powstania słowackiego używanej w latach 1848–1849. W polu pieczęci umieszczony był herb z podwójnym krzyżem na trójwzgórzu bez korony. W otoku oddzielonym od pola linią ciągłą umieszczony był napis SLOVENSKÁ NÁRODNÁ RADA 1848 zaczynający się znajdującym się na górze pieczęci dywizorem – sześcioramienną gwiazdką heraldyczną[1].

Po utworzeniu Państwa Słowackiego w 1939 roku Sejm w czerwcu przyjął ustawę o symbolach państwowych. Ustawa ta wprowadziła pojęcie Pieczęci Państwowej (štátna pečať). Zgodnie z § 4 w pieczęć była okrągła o średnicy 45 mm. W polu znajdował się herb Słowacji. Legendę stanowił napis PEČAŤ SLOVENSKEJ REPUBLIKY z dywizorem u dołu w postaci kółka z wpisanym w nie podwójnym krzyżem. Otok od pola oddzielała linia perełkowa. Pieczęć miała być w posiadaniu premiera i służyć jedynie w stosunkach międzynarodowych. W odnośniku do § 4 (K § 4) dopuszczono stosowanie pieczęci państwowej przy innych ważnych okazjach, z zastrzeżeniem, że wówczas należy stosować wersję o mniejszej średnicy[1]. Po likwidacji państwa w 1945 roku pieczęć przestała być stosowana.

Po przekształceniach ustrojowych Czechosłowacji w 1990 roku i utworzeniu Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej Słowacka Rada Narodowa przyjęła ustawę konstytucyjną o nazwie, państwowym herbie, państwowej fladze, państwowej pieczęci i państwowym hymnie Republiki Słowackiej. Zgodnie z artykułem 4 pieczęć stanowił herb państwowy z umieszczonym w otoku napisem SLOVENSKÁ REPUBLIKA[2]. W otoku na dole znajdował się liść lipy. Pieczęć była przechowywana przez przewodniczącego Słowackiej Rady Narodowej[3].

Po podjęciu decyzji o rozdziale Czechosłowacji na dwa niezależne państwa w uchwalonej w 1992 konstytucji, która weszła w życie 1 stycznia 1993 roku ponownie umieszczono pieczęć jako jeden z symboli państwowych.

Wygląd pieczęci państwowej Republiki Słowackiej określa Konstytucja Republiki Słowackiej i ustawa konstytucyjna o symbolach państwowych Republiki Słowackiej i ich użyciu.

Pieczęć państwową Republiki Słowackiej tworzy godło państwowe Republiki Słowackiej, wokół którego jest umieszczony napis „Republika Słowacka”.

art. 9 ust. 3 Konstytucji Republiki Słowackiej (ustawa konstytucyjna nr 460/1992 z dnia 1 września 1992 r.)[4]

(1) Pieczęć państwowa Republiki Słowackiej (zwana dalej „pieczęcią państwową”) jest okrągła. W jej środku przedstawiony jest herb państwowy, przy czym kolory herbu zaznaczone są heraldycznym szrafirunkiem. Wokół państwowego herbu jest umieszczony idący po okręgu napis (otok) Republika Słowacka. W dolnej części otoku pieczęci państwowej znajduje się liść lipy. Średnica pieczęci państwowej wynosi 45 mm.
(4) Przedstawienie graficzne pieczęci państwowej stanowi załącznik nr 4 do niniejszej ustawy.

§ 12 Ustawy Rady Narodowej Republiki Słowackiej z dnia 18 lutego 1993 r. w sprawie symboli państwowych Republiki Słowackiej i ich użycia[5]

Wykorzystanie

[edytuj | edytuj kod]

Pieczęć państwowa znajduje się w posiadaniu Prezydenta Słowacji[6]. Stosowana jest do pieczętowania oryginału konstytucji i ustaw konstytucyjnych, umów międzynarodowych i listów uwierzytelniających delegowanych dyplomatów. Dopuszczone są też inne przypadki zwyczajowo przyjęte[7].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]
  1. Słowacka Rada Narodowa na herb Słowacji zapożyczyła tzw. nowy herb Węgier, od XIV wieku uważany za odnoszący się do północnej części Królestwa Węgier, zmieniając kolorystykę wzgórza z zielonej na niebieską i usuwając koronę ze szczytu góry.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Vries 2016 ↓.
  2. Čl. 4 50/1990 Zb.
  3. § 3 (1) 51/1990 Zb.
  4. Konstytucja Republiki Słowackiej.
  5. Zákon č. 63/1993 Z. z.
  6. § 12 (3) Zákon č. 63/1993 Z. z.
  7. § 12 (2) Zákon č. 63/1993 Z. z.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]