Przejdź do zawartości

Pieprz metystynowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Mircea (dyskusja | edycje) o 13:00, 8 lip 2009. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Pieprz metystynowy
ilustracja
Systematyka
Domena

jądrowce

Królestwo

rośliny

Klad

rośliny naczyniowe

Klad

Euphyllophyta

Klad

rośliny nasienne

Klasa

okrytonasienne

Klad

magnoliowe

Rząd

pieprzowce

Rodzina

pieprzowate

Rodzaj

pieprz metystynowy

Nazwa systematyczna
{{{nazwa łacińska}}} G. Forst.
Diss. pl. esc. 76. 1786

Pieprz metystynowy (Piper methysticum) znany też jako Kava kavagatunek z rodziny pieprzowatych. Roślina o długiej tradycji uprawy na wyspach zachodniego Pacyfiku. Inne nazwy lokalne: `awa (Hawaii), 'ava (Samoa), yaqona (Fidżi) i sakau (Pohnpei).

Kava jest podobna do czarnego pieprzu, podobnie jak on posiada sercowate liście oraz kwiaty podobne do anturium. W smaku również przypomina nieco pieprz.

Znaczenie

Kava od dawna ma znaczenie religijne, polityczne i kulturalne na obszarze Pacyfiku.

Właściwości psychoaktywne

Choć kava ma lekkie działanie psychoaktywne, nie stwierdzono, by można się od niej uzależnić. Spożywana jest na ogół jako herbata ziołowa z suszu. Zawiera grupę co najmniej sześciu nierozpuszczalnych w wodzie styrylopironów, tzw. kawalaktonów (m.in. metystycynę, jangoninę, kavainę i ich dihydropochodne). Za efekty psychotropowe i spazmolityczne odpowiedzialne są prawdopodobnie kawalaktony. W odróżnieniu od alkoholu kava kava wyzwala stan beztroski i szczęścia, poskramiając równocześnie skłonność do agresji, gniewu i hałasowania; niektórzy doświadczają po jej wypiciu rozkosznego mrowienia w okolicach genitaliów, które zwiększa przyjemność czerpaną z uprawiania seksu. W mniejszych ilościach kava kava działa jak euforiant, pobudzając elokwencję i podnosząc wrażliwość na delikatne dźwięki. W większych ilościach kava kava powoduje stan bliski zamroczeniu alkoholowemu, który idzie przede wszystkim "w nogi" i sprawia, że chód odurzonego staje się ciężki i nierówny. W jeszcze większych ilościach pojawiają się poważne problemy z utrzymaniem się na nogach, źrenice ulegają rozszerzeniu, a towarzyszą temu zaburzenia wzroku i słuchu[potrzebny przypis].

Legalność

Na mocy ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie roślin żywych, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z kava kava jest nielegalne[2].

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website. 2001.... [dostęp 2009-05-30]. (ang.).
  2. Dz.U. z 2009 r. nr 63, poz. 520
Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „stopień”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
BŁĄD PRZYPISÓW

Linki zewnętrzne