Pieprz czarny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pieprz czarny
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad magnoliowe
Rząd pieprzowce
Rodzina pieprzowate
Rodzaj pieprz
Gatunek pieprz czarny
Nazwa systematyczna
Piper nigrum
Sp. Pl. 1.28, 1753

Pieprz czarny (Piper nigrum)gatunek rośliny z rodziny pieprzowatych. Wywodzi się z południowo-wschodnich Indii[2], jest uprawiany w wielu krajach strefy tropikalnej[3]. Pieprz czarny uprawiany jest jako roślina użytkowa w tropikalnych rejonach o klimacie gorącym i wilgotnym[2]. Uprawia się go dla owoców (pestkowców), z których otrzymuje się znany pieprz przyprawowy. Znany jest także od dawna jako roślina pokojowa[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Tropikalne pnącze o drewniejących dolnych częściach. Osiąga do 15 m wysokości, zarówno pień jak i rozgałęzienia są zgrubiałe w węzłach. Łodygi, zdrewniałe u nasady, osiągają długość 7 m i mają liczne, wyrastające w węzłach korzenie powietrzne, które łatwo zakorzeniają się w ziemi[2].
Liście
Nieco skórzaste, zimozielone, trochę jaśniejsze pod spodem, długości około 8 cm[2], ogonkowe, jajowate z sercowatą podstawą, ostro zakończone.
Kwiaty
Zebrane w kłosowate kwiatostany o długości 8-10 cm, składa się z malutkich, bezszypułkowych kwiatów bez okwiatu[2]. Kwiaty drobne, seledynowobiałe, o dwóch pręcikach i jednym słupku, zagłębionym w jamie szypułki okrytej zielonkawą przysadką[4].
Owoc
Owocem jest jagoda wielkości grochu, początkowo zielona, później czerwonawa lub żółtoczerwonawa, w końcu czarna[2]. Owoce są okrągłe, o średnicy 0,5 cm[4] zebrane po 20-30 w owocostan. Nasiono, będące właściwą przyprawą, okryte jest cienką, mięsistą warstwą owocni.

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Roślina tropikalna i subtropikalna, najlepiej rośnie i plonuje na wilgotnych, próchniczych glebach w pobliżu wybrzeży morskich (w wysokiej wilgotności powietrza). Kwitnie przez cały rok. Owocuje już w 2-5 roku uprawy i przez następne 40 lat[5].

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Z owoców pieprzu czarnego sporządzana jest przyprawa zwana pieprzem. U większości gatunków duża zawartość olejków eterycznych i alkaloidu piperyny nadaje charakterystyczny, palący smak.

 • Ze względu na sposób otrzymywania przyprawę dzieli się na co najmniej cztery rodzaje:
  • pieprz czarny – z owoców niedojrzałych, suszonych i fermentowanych,
  • pieprz biały – łagodniejszy, z dojrzałych owoców po usunięciu zewnętrznej części owocni i po ususzeniu na słońcu lub suszarni[2],
  • pieprz zielony – niedojrzałe zielone nasiona marynowane w kwasie octowym lub mlekowym albo konserwowane solanką.
  • pieprz czerwony – dojrzałe owoce pieprzu czarnego o czerwonym zabarwieniu, marynowane natychmiast po zerwaniu w occie lub solance.
Rodzaje przyprawy

Uprawy[edytuj | edytuj kod]

Pieprz czarny uprawiany jest w Indiach Południowych, Malezji, na Półwyspie Malajskim, Nowej Gwinei, w tropikalnej Afryce, Natalu oraz na Antylach i w Brazylii[4]. Pieprz rozmnaża się wyłącznie przez sadzonkowanie[2].

 Zobacz też: Pieprz cayenne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-05-29].
 2. a b c d e f g h i Jan Tykač: Rośliny pnące. Leksykon przyrody.. Polska Oficyna Wydawnicza 'BGW', 1985. ISBN 83-7066-152-1.
 3. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-26].
 4. a b c Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
 5. Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.