Pieprzowce (Piperales Bercht. & J. Presl) – rząd roślin stanowiący jedną z najstarszych linii rozwojowych roślin okrytonasiennych, zaliczaną do grupy magnoliowych. Stanowi grupę siostrzanąkanellowcówCanellales, z którymi łączy je obecność w węzłach trzech luk liściowych[2]. Obejmuje trzy rodziny (kokornakowateAristolochiaceae, pieprzowatePiperaceae i saururowateSaururaceae) z 17 rodzajami i 4170 gatunkami[1]. Rośliny zwykle aromatyczne, często o pieprzowym smaku[3].
Skrętoległe, zwykle wyrastające w dwóch rzędach, rzadko naprzeciwległe i okółkowe[3]. Często z pochwiastą nasadą otaczającą pęd[2] i z rozmaicie wykształconymi przylistkami (wolnymi lub przyrastającymi do ogonków liściowych). Blaszka często gruczołkowato punktowana, zwykle całobrzega i o użyłkowaniu pierzastym lub dłoniastym[3].
Zebrane w wyrastające szczytowo, w kątach lub naprzeciw liści kwiatostany w postaci kłosa lub kolby, rzadko grona lub baldachu[3]. Pod kwiatostanem pojedyncza podsadka[2], czasem nieobecna[3]. Kwiaty zwykle grzbieciste, z listkami okwiatu zwykle w jednym, rzadziej dwóch okółkach, czasem nieobecnymi. Pręciki w różnej liczbie, zwykle od 2 do 10, ale czasem też pojedynczy lub pręciki liczne (ponad 40). Nitki pręcików wolne lub zrastające się w grupy, czasem zrastające się ze słupkiem lub przylegające do zalążni. Słupek powstaje z jednego, trzech lub większej liczby (do 6) owocolistków zrastających się całkowicie lub częściowo. Zalążnia górna lub dolna, rzadziej wpół dolna, jedno- lub wielokomorowa. Szyjka słupka pojedyncza lub w liczbie trzech lub sześciu, ze znamionami główkowatymi lub łatkowatymi, zwykle suchymi[3].