Piero Puricelli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piero Puricelli (ur. 4 kwietnia 1883 w Mediolanie - zm. 8 maja 1951 tamże) - włoski inżynier, budowniczy autostrad.

Był pomysłodawcą pierwszej w historii autostrady, która została wybudowana w latach 1922-24 we Włoszech i łączyła Mediolan z Varese. W dniu 20 września 1924 w obecności króla Włoch Wiktora Emanuela III został oddany do użytku pierwszy odcinek tej autostrady.

Zdaniem Puricelliego "nowe drogi zarezerwowane wyłącznie dla pojazdów silnikowych" - jak określał autostrady - miały być elementem pobudzania koniunktury we Włoszech oraz wyciągnięcia kraju z recesji.

W swojej późniejszej pracy autor pracował nad innymi autostradami we Włoszech oraz hitlerowskich Niemczech. Był zaangażowany w projektowanie eksterytorialnej autostrady przez terytorium Polski w czasach dwudziestolecia międzywojennego. W 1939 w Polsce zbudowano jedną, 28 km autostradę Warlubie-Osiek.[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GMINA LUBICHOWO - Mamy nadzieję, że nasza historyczna "autostrada" do Lubichowa ożyje!, kociewiacy.pl [dostęp 2017-11-26].
  2. Edward Karolczuk "Autostrady Hitlera", Tygodnik Przegląd 1/2008; http://www.przeglad-tygodnik.pl/index.php?site=artykul&id=13401