Piknik pod Wiszącą Skałą (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piknik pod Wiszącą Skałą
Picnic at Hanging Rock
Gatunek dramat
Rok produkcji 1975
Data premiery Polska 22 kwietnia 1994
Ziemia 8 sierpnia 1975
Kraj produkcji  Australia
Język angielski
Czas trwania 115 minut (wersja pierwotna),
107 minut (wersja reżyserska)
Reżyseria Peter Weir
Scenariusz Cliff Green na podstawie powieści Joan Lindsay
Główne role Rachel Roberts,
Vivean Gray,
Jacki Weaver,
Helen Morse,
Anne Louise Lambert
Muzyka Bruce Smeaton,
Gheorghe Zamfir
Zdjęcia Russell Boyd
Scenografia David Copping,
Judith Dorsman
Kostiumy Judith Dorsman
Montaż Max Lemon
Produkcja Hal McElroy,
Jim McElroy

Piknik pod Wiszącą Skałą (ang. Picnic at Hanging Rock) – australijski dramat filmowy z 1975 roku, w reżyserii Petera Weira. Film jest adaptacją powieści z 1967 roku autorstwa Joan Lindsay pod tym samym tytułem.

Twórcy filmu[edytuj | edytuj kod]

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu związana jest z rzekomo mającym miejsce piknikiem zorganizowanym w dzień Świętego Walentego roku 1900 dla uczennic z Appleyard College, elitarnej prywatnej szkoły dla dziewcząt (w Woodend w stanie Wiktoria, Australia). W towarzystwie nauczycielek, dziewczęta wyruszają pod Wiszącą Skałę, będącą popularnym celem wycieczek. Wyprawa kończy się tragicznie, gdyż trzy uczennice i nauczycielka znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, wspiąwszy się na skałę. Po kilku dniach jedną z uczennic odnaleziono nieprzytomną, niepamiętającą co się stało. Pozostałych nie odnaleziono[1].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Wersja reżyserska[edytuj | edytuj kod]

W 1998 roku film wszedł ponownie do kin w wersji reżyserskiej. W przeciwieństwie do innych twórców, którzy przy takiej okazji przeważnie włączają do filmu wcześniej nie uwzględniony materiał, Peter Weir zdecydował się na wycięcie około siedmiu minut, tam gdzie były według niego dłużyzny lub szczegóły nieistotne dla głównej akcji filmu.

Informacje dodatkowe[edytuj | edytuj kod]

  • Patricia Lovell, producent wykonawczy filmu, relacjonowała, że podczas kręcenia zegarki ekipy zachowywały się w dziwny sposób: spieszyły się bądź późniły oraz stawały o określonej godzinie. Zarówno w powieściowym pierwowzorze, jak i w filmie zegarki dziewcząt stanęły w samo południe, kiedy przebywały one na skale, co stanowiło punkt wyjścia do tajemniczych i pełnych grozy wydarzeń, które miały potem nastąpić[potrzebny przypis].
  • Wbrew krążącym pogłoskom film oraz książka, na której podstawie powstał, nie są oparte na faktach. Zawarte w nich wydarzenia zostały wymyślone przez autorkę książki, Joan Lindsey. W pierwotnej wersji powieści Lindsey zawarła nawet rozdział wyjaśniający, co przydarzyło się zaginionym, ale go usunęła w wyniku sugestii wydawcy, żeby nadać książce atmosferę większej tajemnicy. Wycięty rozdział został wydany po śmierci autorki jako The Secret of Hanging Rock.
  • Akcja filmu rozgrywa się w sobotę 14 lutego 1900 r.; w rzeczywistości w ten dzień wypadała środa.
  • Film ten zainspirował twórców innego dzieła – Przekleństwa niewinności Sofii Coppoli.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Magdalena Kempna-Pieniążek: Formuły duchowości w kinie najnowszym. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2013, s. 186-187. ISBN 978-83-226-2129-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]