Pilar del Castillo Vera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pilar del Castillo
Pilar del Castillo Vera
Pilar del Castillo Eurodiputada.jpg
Data i miejsce urodzenia 31 lipca 1952
An-Nazur
Minister edukacji, kultury i sportu Hiszpanii
Okres od 2000
do 2004
Przynależność polityczna Partia Ludowa
Poprzednik Mariano Rajoy
Następca María Jesús San Segundo

Pilar del Castillo Vera (ur. 31 lipca 1952 w An-Nazur) – hiszpańska polityk i wykładowca akademicki, była minister oraz posłanka do Kortezów Generalnych, deputowana do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła w 1974 studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Complutense w Madrycie. W ramach stypendium Fundacji Fulbrighta kształciła się na Uniwersytecie Stanowym w Ohio, gdzie uzyskała tytuł zawodowy magistra. W 1983 została doktorem, w 1986 mianowano ją profesorem prawa konstytucyjnego. W ramach pracy naukowej opublikowała kilkadziesiąt książek i artykułów poświęconych głównie partiom politycznym i kampaniom wyborczym, także w aspekcie finansowym. W latach 90. był też redaktorem czasopisma „Nueva Revista de Política” i przewodniczącą Centrum Badań Socjologicznych.

Od 2000 do 2004 sprawowała urząd ministra edukacji, kultury i sportu w rządzie José Aznara. W 2004 przez kilka miesięcy pełniła funkcję posłanki do Kongresu Deputowanych. W tym samym roku uzyskała mandat deputowanej do Parlamentu Europejskiego. W VI kadencji PE zasiadała w grupie EPP-ED i Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W wyborach europejskich w 2009 i 2014 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]