Piotr Fourier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Piotr Fourier CRL
Pierre Fourier
prezbiter
SaintPierreFourier.jpg
Figura św. Piotra w opactwie Moyenmoutier (Vosges).
Data urodzenia 30 listopada 1565
Mirecourt
Data śmierci 9 grudnia 1640
Mirecourt
Czczony przez katolicki
Data beatyfikacji 29 stycznia 1730
przez Benedykta XIII
Data kanonizacji 27 maja 1897
przez Leona XIII
Wspomnienie 9 grudnia

Piotr Fourier, właśc. Pierre Fourier (ur. 30 listopada 1565 w Mirecourt w Lotaryngii, zm. 9 grudnia 1640 tamże) – kanonik laterański (CRL), święty Kościoła katolickiego.

Urodził się w rodzinie sklepikarzy. Nauki pobierał u jezuitów w Pont-à-Mousson koło Nancy. W 1585 roku wstąpił do klasztoru kanoników regularnych w Chamouoy. W obronie biednych utworzył bank kredytowy bez odsetek. Walczył z ogólną niewiedzą, tworząc bezpłatne szkoły dla chłopców. Gdy doszło do wybuchu wojny trzydziestoletniej, wówczas przeniósł się do twierdzy Grai. Gdy działania wojenne ustały porócił do Gdy działania wojenne przesunęły się na inne tereny, proboszcz wrócił do Matincourt. Miał dar proroctwa i czynienia cudów.

Mottem św. Piotra Fouriera, umieszczanym czasem na jego podobiznach było nemini obesse, omnibus prodesse, 'nie szkodzić nikomu, być przydatnym dla wszystkich'.

Zmarł mając 75 lat, w opinii świętości.

Został beatyfikowany przez papieża Benedykta XIII, w dniu 29 stycznia 1730 roku, a kanonizowany przez papieża Leona XIII, w dniu 27 maja 1897 roku.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]