Pistolet Vektor CP-1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vektor CP-1
Vektor CP-1 (Sf46).jpg
Dane podstawowe
Państwo  Południowa Afryka
Producent Lyttelton Ingenieurswerke (LIW)
Rodzaj pistolet samopowtarzalny
Historia
Produkcja 1996-2000
Dane techniczne
Kaliber 9 mm
Nabój 9 x 19 mm Parabellum
Magazynek pudełkowy, 12 lub 13 nab.
Wymiary
Długość 177 mm
Wysokość 140 mm (magazynek 13 nab.)
128 mm (magazynek 12 nab.)
Długość lufy 98 mm
Długość linii celowniczej 135 mm
Masa
broni 727 g (magazynek 13 nab.)
714 g (magazynek 12 nab.)

Vektor CP-1 – południowoafrykański pistolet samopowtarzalny. Produkowany od 1996 przez firmę Lyttelton Ingenieurswerke (LIW). Broń zaprojektowana na rynek cywilny, przeznaczona do przenoszenia w ukryciu. W związku z tym pistoletowi nadano oryginalne, opływowe kształty. Nietypowy kształt sprawia, że zarys broni nie jest widoczny pod ubraniem, a brak ostrych krawędzi czy wystających manipulatorów zabezpiecza przed zahaczeniem o ubranie przy wydobywaniu broni. Broń wycofana z produkcji w 2000 roku.

CP-1 działa na zasadzie odrzutu zamka półswobodnego z opóźnionym otwarciem. Otwarcie zamka opóźnia ciśnienie gazów prochowych przedostających się po strzale do komory gazowej znajdującej się pod lufą. Kanał gazowy znajduje się tuż za komorą nabojową. Ciśnienie w komorze gazowej zaczyna spadać dopiero po opuszczeniu lufy przez pocisk. Dopiero wtedy zamek jest odrzucany do tyłu i następuje ekstrakcja łuski.

Broń wyposażona jest w kurkowy mechanizm uderzeniowy z kurkiem wewnętrznym i mechanizm spustowy bez samonapinania. Po zabezpieczeniu może być bezpiecznie przenoszona z kurkiem napiętym i nabojem w lufie. Pistolet ma dwa bezpieczniki przed strzałami przypadkowymi. Pierwszym jest bezpiecznik nastawny umieszczony w przedniej części kabłąka osłony spustu. Odbezpieczenie polega na pchnięciu suwaka bezpiecznika do przodu. Drugim bezpiecznikiem jest automatyczny bezpiecznik spustowy znajdujący się na spuście. Jego wyłączenie następuje w chwili prawidłowego ściągnięcia spustu.

CP-1 może być zasilany z magazynków o pojemności 12 lub 13 naboi, przyrządy celownicze mechaniczne, składają się z muszki i szczerbinki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]