Przejdź do zawartości

Pistolet Vektor CP-1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Vektor CP-1
Ilustracja
Państwo

 Południowa Afryka

Producent

Lyttelton Ingenieurswerke (LIW)

Rodzaj

pistolet samopowtarzalny

Historia
Produkcja

1996-2000

Dane techniczne
Kaliber

9 mm

Nabój

9 x 19 mm Parabellum

Magazynek

pudełkowy, 12 lub 13 nab.

Wymiary
Długość

177 mm

Wysokość

140 mm (magazynek 13 nab.)
128 mm (magazynek 12 nab.)

Długość lufy

98 mm

Długość linii celowniczej

135 mm

Masa
broni

727 g (magazynek 13 nab.)
714 g (magazynek 12 nab.)

Vektor CP-1 – południowoafrykański pistolet samopowtarzalny. Produkowany od 1996 przez firmę Lyttelton Ingenieurswerke (LIW). Broń zaprojektowana na rynek cywilny, przeznaczona do przenoszenia w ukryciu. W związku z tym pistoletowi nadano oryginalne, opływowe kształty. Nietypowy kształt sprawia, że zarys broni nie jest widoczny pod ubraniem, a brak ostrych krawędzi czy wystających manipulatorów zabezpiecza przed zahaczeniem o ubranie przy wydobywaniu broni. Broń wycofana z produkcji w 2000 roku.

CP-1 działa na zasadzie odrzutu zamka półswobodnego z opóźnionym otwarciem. Otwarcie zamka opóźnia ciśnienie gazów prochowych przedostających się po strzale do komory gazowej znajdującej się pod lufą. Kanał gazowy znajduje się tuż za komorą nabojową. Ciśnienie w komorze gazowej zaczyna spadać dopiero po opuszczeniu lufy przez pocisk. Dopiero wtedy zamek jest odrzucany do tyłu i następuje ekstrakcja łuski.

Broń wyposażona jest w kurkowy mechanizm uderzeniowy z kurkiem wewnętrznym i mechanizm spustowy bez samonapinania. Po zabezpieczeniu może być bezpiecznie przenoszona z kurkiem napiętym i nabojem w lufie. Pistolet ma dwa bezpieczniki przed strzałami przypadkowymi. Pierwszym jest bezpiecznik nastawny umieszczony w przedniej części kabłąka osłony spustu. Odbezpieczenie polega na pchnięciu suwaka bezpiecznika do przodu. Drugim bezpiecznikiem jest automatyczny bezpiecznik spustowy znajdujący się na spuście. Jego wyłączenie następuje w chwili prawidłowego ściągnięcia spustu.

CP-1 może być zasilany z magazynków o pojemności 12 lub 13 naboi, przyrządy celownicze mechaniczne, składają się z muszki i szczerbinki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]