Pistolet Walther TPH

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Walther TPH
Ilustracja
Państwo Niemcy
Producent Walther
Rodzaj pistolet samopowtarzalny
Historia
Produkcja 1961 – ??
Dane techniczne
Kaliber 5,56 mm lub 6,35 mm
Nabój .22 LR lub 6,35 mm Browning
Magazynek pudełkowy, 6 nab.
Wymiary
Długość 140 mm[1]
Wysokość 95 mm
Szerokość 23 mm
Długość lufy 70 mm[1]
Masa
broni 310 g (niezaładowanej)[1]
Inne
Zasięg skuteczny do 90 m[1]

Walther TPH (Taschenpistole mit Hahn[1] niem. pistolet kieszonkowy z kurkiem) – niemiecki, kieszonkowy pistolet samopowtarzalny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1961 roku firma Fritza Walthera rozpoczęła produkcję pistoletu Walther TP. Była to zmodyfikowana wersja przedwojennego pistoletu Walther Model 9. Walther TP sprzedawał się słabo i w rezultacie podjęto decyzję o opracowaniu nowego pistoletu kieszonkowego o konstrukcji zbliżonej do pistoletu Walther PP. Produkcję pistoletu nazwanego TPH rozpoczęto w 1969[1] roku. Ponieważ w USA obowiązuje prawo ograniczające import pistoletów o małych rozmiarach licencyjna produkcję Walthera TPH uruchomiono także w firmie Interarms. Początkowo produkowana była wersja kalibru 6,35 mm Browning, później dostępne stały się także pistolety zasilane amunicją .22 LR.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Walther TPH kalibru 6,35 mm jest bronią reprezentatywną dla ostatniej generacji typowo europejskiej broni kieszonkowej[1] oraz indywidualną bronią samopowtarzalną. Zasada działania oparta o odrzut zamka swobodnego. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu. Pistolet posiada zewnętrzny bezpiecznik nastawny, jego skrzydełko znajduje się po lewej stronie zamka. Kurkowy mechanizm spustowy SA/DA umożliwia strzelanie ogniem pojedynczym. Otwarte przyrządy celownicze składają się z muszki i szczerbinki. Pistolet zasilany jest z magazynków pudełkowych o pojemności 6 naboi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Współczesna broń myśliwska i wyczynowa : ilustrowana encyklopedia. s. 100.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Współczesna broń myśliwska i wyczynowa : ilustrowana encyklopedia / pod red. Jana [A.] Stevensona ; w przekł. [z ang.] Leszka Erenfeichta i Piotra Błaszkiewicza.. Warszawa: Wydawnictwo ESPADON, 1994, s. 100. ISBN 83-85489-08-8.