Plac Państwa (Tel Awiw)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 Izrael, Tel Awiw
plac Państwa
כיכר המדינה
Ha-Cafon ha-Chadasz
Widok na Plac Państwa
Widok na Plac Państwa
Położenie na mapie Tel Awiwu
Mapa lokalizacyjna Tel Awiwu
plac  Państwaכיכר המדינה
plac Państwa
כיכר המדינה
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
plac  Państwaכיכר המדינה
plac Państwa
כיכר המדינה
Ziemia32°05′12,0″N 34°47′23,0″E/32,086667 34,789722

Plac Państwa (hebr. כיכר המדינה, Hamedina Kikar) jest placem, który znajduje się w osiedlu Ha-Cafon ha-Chadasz we wschodniej części Tel Awiwu, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Plac znajduje się u zbiegu ulic Jabotinsky, Weizmanna, Lipski, Arieh Akiva i Tashah. Ma kształt ronda otoczonego budynkami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Plan budowy placu opracował architekt Oscar Niemeyer. Jednak przez długie lata realizacja projektu była odwlekana, i do lat 60. XX wieku był to piaszczysty plac, na którym corocznie rozbijały się cyrki. W owym czasie w Izraelu funkcjonował kawał na temat placu:

Quote-alpha.png
Dlaczego plac nazywa się Placem Państwa? Ponieważ jest jak państwo: pół roku cyrk i pół roku glina[1].

W latach 70. rozpoczęto duże prace budowlane. Powstało wówczas rondo, wokół którego wzniesiono jednolite budynki mieszkalne. W większości z nich, na parterze znajdują się luksusowe sklepy[2].

Wykorzystanie placu[edytuj | edytuj kod]

Plac jest ważnym węzłem komunikacyjnym wschodniej części Tel Awiwu. Są tutaj najdroższe sklepy w Tel Awiwie[3].

Wydarzenia historyczne na placu[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie 2002/03 na placu doszło do wielkiego masowego społecznego protestu zorganizowanego przez działacza społecznego Izrael Touitou. Grupa kilkudziesięciu bezdomnych rozbiła na środku placu obozowisko, protestując przeciwko cięciom w budżecie państwa wydatków na opiekę społeczną. Akcja protestacyjna została nazwana „Bochenek” (hebr. כיכר הלחם; bochenek). Miejsce na zorganizowanie protestu zostało wybrane celowo, ponieważ obozowisko biednych bezdomnych ludzi było wielkim kontrastem dla otoczenia luksusowych sklepów i najbogatszej części społeczeństwa, które robi w tym miejscu zakupy. W październiku 2003 władze miejskie zorganizowały operację ewakuacji obozu bezdomnych[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cytat za: Hebrajska wersja Wikipedii
  2. Kikar Hamedina (hebr.). W: Here There and Everywhere [on-line]. [dostęp 4 maja 2010].
  3. Yael Garty: Czekolady, diamenty i truskawki - Wokół Placu Państwa (hebr.). W: YnetNews [on-line]. 27 maja 2005. [dostęp 4 maja 2010].
  4. Sąd Najwyższy orzekający jako sąd apelacyjny w sprawach administracyjnych - Aa "3829/04 m (hebr.). W: Sąd Najwyższy Izraela [on-line]. [dostęp 4 maja 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]