Plac Państwa (Tel Awiw)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
plac Państwa
כיכר המדינה
Ha-Cafon ha-Chadasz
Ilustracja
Widok na Plac Państwa
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Tel Awiw

Położenie na mapie Tel Awiwu
Mapa konturowa Tel Awiwu, w centrum znajduje się punkt z opisem „plac Państwa”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „plac Państwa”
Ziemia32°05′12,0″N 34°47′23,0″E/32,086667 34,789722

Plac Państwa (hebr. כיכר המדינה, Hamedina Kikar) jest placem, który znajduje się w osiedlu Ha-Cafon ha-Chadasz we wschodniej części Tel Awiwu, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Plac znajduje się u zbiegu ulic Jabotinsky, Weizmanna, Lipski, Arieh Akiva i Tashah. Ma kształt ronda otoczonego budynkami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Plan budowy placu opracował architekt Oscar Niemeyer. Jednak przez długie lata realizacja projektu była odwlekana, i do lat 60. XX wieku był to piaszczysty plac, na którym corocznie rozbijały się cyrki. W owym czasie w Izraelu funkcjonował kawał na temat placu:

Dlaczego plac nazywa się Placem Państwa? Ponieważ jest jak państwo: pół roku cyrk i pół roku glina[potrzebny przypis].

W latach 70. rozpoczęto duże prace budowlane. Powstało wówczas rondo, wokół którego wzniesiono jednolite budynki mieszkalne. W większości z nich, na parterze znajdują się luksusowe sklepy[1].

Wykorzystanie placu[edytuj | edytuj kod]

Plac jest ważnym węzłem komunikacyjnym wschodniej części Tel Awiwu. Są tutaj najdroższe sklepy w Tel Awiwie[2].

Wydarzenia historyczne na placu[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie 2002/03 na placu doszło do wielkiego masowego społecznego protestu zorganizowanego przez działacza społecznego Izrael Touitou. Grupa kilkudziesięciu bezdomnych rozbiła na środku placu obozowisko, protestując przeciwko cięciom w budżecie państwa wydatków na opiekę społeczną. Akcja protestacyjna została nazwana „Bochenek” (hebr. כיכר הלחם; bochenek). Miejsce na zorganizowanie protestu zostało wybrane celowo, ponieważ obozowisko biednych bezdomnych ludzi było wielkim kontrastem dla otoczenia luksusowych sklepów i najbogatszej części społeczeństwa, które robi w tym miejscu zakupy. W październiku 2003 władze miejskie zorganizowały operację ewakuacji obozu bezdomnych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kikar Hamedina. [w:] Here There and Everywhere [on-line]. [dostęp 2010-05-04]. (hebr.).
  2. Yael Garty: Czekolady, diamenty i truskawki - Wokół Placu Państwa. [w:] Jedi’ot Acharonot [on-line]. 27 maja 2005. [dostęp 2010-05-04]. (hebr.).
  3. Sąd Najwyższy orzekający jako sąd apelacyjny w sprawach administracyjnych - Aa "3829/04 m. [w:] Sąd Najwyższy Izraela [on-line]. [dostęp 2010-05-04]. (hebr.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]