Przejdź do zawartości

Planeta podwójna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ziemia i Księżyc widziane z kosmosu przez sondę DSCOVR
Charon i Pluton sfotografowane przez sondę New Horizons

Planeta podwójna – nieoficjalne i niezdefiniowane przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) określenie na układ podwójny składający się z dwóch obiektów o masie planetarnejplanet lub planet karłowatych. Europejska Agencja Kosmiczna nieoficjalnie określa układ Ziemia-Księżyc jako „planetę podwójną”[1]. W czasie spotkania IAU w 2006 rozważano sklasyfikowanie układu Plutona i Charona jako „planety podwójnej”, ale pomysł ten został porzucony zanim jeszcze doszło do głosowania nad nim[2].

Definicja[edytuj | edytuj kod]

Dotychczas nie powstała jeszcze żadna oficjalna i przyjęta definicja planety podwójnej i jaka jest granica pomiędzy planetą podwójną a układem składającym się z planety (czy planety karłowatej) i dużego, naturalnego księżyca.

W Układzie Słonecznym istnieją tylko dwa układy, w których przypadku rozważana była ich definicja jako planety podwójnej, są nimi układy Ziemia–Księżyc oraz Pluton–Charon. W przypadku innych naturalnych satelitów ich masy wynoszą mniej niż 0,00025 mas obieganych przez nich planet czy planet karłowatych, w przypadku Ziemi i Księżyca stosunek ten wynosi 0,01230, a w przypadku Plutona i Charona – 0,117.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Welcome to the double planet. Europejska Agencja Kosmiczna, 2003-10-05. [dostęp 2012-07-16]. (ang.).
  2. The IAU draft definition of "planet" and "plutons". Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2006-08-16. [dostęp 2012-07-16]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]