Planowanie radioterapii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Planowanie radioterapii – proces planowania leczenia mający na celu skoncentrowanie dawki promieniowania w zmianie nowotworowej i zminimalizowanie powikłań ze strony sąsiadujących narządów. Planowanie radioterapii wymaga współpracy lekarza radioterapeuty z elektroradiologiem, fizykiem medycznym i technikiem elektroradiologii.

Etapy planowania teleradioterapii[edytuj | edytuj kod]

 • Zakwalifikowanie pacjenta do radioterapii przez lekarza radioterapeutę i określenie dawki jaką otrzyma guz.
 • Planowanie leczenia wykonywane jest przez zespół elektroradiologów, którzy ściśle współpracują z lekarzem radioterapeutą, fizykami medycznymi, technikami oraz pielęgniarkami.
 • Wykonanie pod nadzorem specjalisty w dziedzinie elektroradiologii badania tomografii komputerowej z z wykorzystaniem urządzeń do unieruchomienia pacjenta, np. maska termoplastyczna.
 • Wyznaczenie na przekrojach z tomografii komputerowej przez lekarza radioterapeutę zmiany nowotworowej. Wyznaczenie na przekrojach z tomografii komputerowej przez elektroradiologa i okonturowanie narządów zdrowych.
 • Przygotowanie według zalecenia lekarza radioterapeuty przez zespół fizyków indywidualnego planu napromieniania dla pacjenta zakwalifikowanego do leczenia metodą radioterapii.
 • W komputerowym systemie do planowania leczenia fizyk medyczny lub elektroradiolog dobiera rodzaj promieniowania (wysoko energetyczne promieniowanie X, promieniowanie elektronowe), jego energię, kierunki wiązek terapeutycznych tak, aby w najlepszy sposób napromienić nowotwór i maksymalnie ochronić narządy go otaczające. System do planowania leczenia pozwala na stworzenie trójwymiarowych rekonstrukcji ciała Pacjenta, kształtu guza, narządów zdrowych i wykonanie symulacji oddziaływania promieniowania z tkankami poddanymi leczeniu. Przygotowanie planu leczenia jest zadaniem trudnym i wymagającym i w zależności umiejscowienia guza, jego kształtu i rozmiarów może trwać od kilku godzin do kilku dni.
 • Akceptacja planu leczenia przez lekarza radioterapeutę.
 • Wykonanie przez zespół elektroradiologów i fizyków medycznych dozymetrii planu leczenia, czyli pomiarów zgodności dawki zaplanowanej z dawką rzeczywistą. Pomiary odbywają się na aparacie terapeutycznym i mają na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pacjenta poddanego radioterapii.
 • Przed rozpoczęciem radioterapii, elektroradiolog sprawdza wszystkie parametry planu na symulatorze, gdzie następnie wyrysowuje na pacjencie punkty centrowania do których pacjent będzie układany podczas seansu terapeutycznego.
 • Napromienianie pacjenta na aparacie terapeutycznym odbywa się pod nadzorem zespołu elektroradiologów i techników radioterapii zgodnie z planem zatwierdzonym przez lekarza radioterapeutę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • P. Mayles , Alan E. Nahum , J. C. Rosenwald: Handbook of Radiotherapy Physics Theory and Practice. Taylor & Francis Group, 2007. ISBN 9780750308601.

Planowanie radioterapii

Przykładowy układ wiązek promieniowania w radioterapii guza mózgu
Przykładowy układ wiązek promieniowania w Radioterapii nowotworu płuca
Przykładowy układ wiązek promieniowania i rekonstrukcja kości miednicy w Radioterapii nowotworu gruczołu krokowego
Przekrój z badania (tomografi komputerowej) CT z dawką promieniowania, przykładowy układ wiązek promieniowania w radioterapii nowotworu głowy i szyi, technika radioterapii IMRT
Planowanie radioterapii

Planowanie radioterapii

Przekrój ciała Pacjenta z rozkładem dawki promieniowania z nowotworem Głowy i Szyi leczonego techniką IMRT. Kolor pomarańczowo-zielony wyższa dawka, kolor niebieski niższa dawka
Przekrój z badania (tomografi komputerowej) CT z dawką promieniowania, przykładowy układ wiązek promieniowania w radioterapii nowotworu płuca
Przekrój z badania (tomografi komputerowej) CT z dawką promieniowania, przykładowy układ wiązek promieniowania w radioterapii nowotworu gruczołu krokowego (prostaty)
Przykładowy układ wiązek promieniowania w radioterapii nowotworu przełyku
Planowanie radioterapii


Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.