Platforma zachodnioeuropejska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Platforma paleozoiczna)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Platforma zachodnioeuropejska (platforma paleozoiczna) – platforma w zachodniej i środkowej Europie.

Na wschodzie i północnym wschodzie graniczy wzdłuż szwu transeuropejskiego z platformą wschodnioeuropejską, a od południa z alpidami europejskimi. Fundament platformy tworzą skały neoproterozoiczne oraz paleozoiczne, często sfałdowane w trakcie orogenez: kadomskiej, kaledońskiej i hercyńskiej, a pokrywę platformy budują skały, przeważnie osadowe, od pensylwanu po czwartorzęd.

W Polsce fundament platformy odsłania się głównie na obszarze Gór Świętokrzyskich i Sudetów, a pokrywa w obrębie m.in. monokliny przedsudeckiej i monokliny śląsko-krakowskiej.

Geograficznie obejmuje Europę zachodnią (bez Płw. Skandynawskiego i bez prawie całych Wysp Brytyjskich (wyjątkiem jest pas wzdłuż południowego wybrzeża Anglii), południowo-zachodnią i część Europy Środkowej (w każdym przypadku poza alpidami). W skład platformy paleozoicznej wchodzi m.in. Masyw Czeski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mizerski W., 2002: Geologia Polski dla geografów, PWN, ​ISBN 83-01-14569-2
  • Żelaźniewicz, A., Aleksandrowski, P., Buła, Z., Konon, A., Oszczypko, N., Ślączka, A., Żaba, J., Żytko, K., 2011: Regionalizacja tektoniczna Polski, Komitet Nauk Geologicznych PAN, Wrocław, ​ISBN 978-83-63377-01-4​.