Pociąg (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy filmu produkcji polskiej. Zobacz też: inne znaczenie tego słowa.
Pociąg
Gatunek dramat psychologiczny, film obyczajowy
Data premiery 6 września 1959
Kraj produkcji Polska
Język polski
Czas trwania 93 min
Reżyseria Jerzy Kawalerowicz
Scenariusz Jerzy Lutowski
Jerzy Kawalerowicz
Główne role Leon Niemczyk
Lucyna Winnicka
Teresa Szmigielówna
Zbigniew Cybulski
Muzyka Andrzej Trzaskowski
Zdjęcia Jan Laskowski
Scenografia Ryszard Potocki
Montaż Wiesława Otocka
Produkcja Zespół Filmowy Kadr
Nagrody
W 1959 roku na XX MFF w Wenecji „Pociąg” otrzymał nagrodę im. Meliesa

Pociąg – czarno-biały polski film fabularny w reżyserii Jerzego Kawalerowicza z roku 1959. Film przedstawia losy pasażerów nocnego pociągu jadącego z Warszawy na Hel[1]. Film łączy ze sobą konwencje thrillera i melodramatu, przy czym ten pierwszy (związany z wątkiem zbiegłego mordercy żony) dominuje w pierwszej połowie filmu[2]. Zgodnie ze słowami reżysera film mówi o głodzie, o tęsknocie uczuć, niekoniecznie miłosnych[3].

Obsada[edytuj]

Streszczenie fabuły[edytuj]

Marta (Lucyna Winnicka) i Jerzy (Leon Niemczyk) przypadkowo kupują bilety do tego samego przedziału sypialnego pociągu z Łodzi do Helu.

Jerzy jedzie nad morze, gdzie oczekuje go żona. Ponieważ zapomniał miejscówki do wagonu sypialnego, przekupuje konduktorkę, by znalazła mu wolne miejsce. Konduktorka znajduje mu miejsce w przedziale, w którym według spisu oba miejsca są wolne. Podróż spędza jednak w towarzystwie pięknej blondynki Marty, która właśnie rozstała się z chłopakiem Staszkiem (Zbigniew Cybulski), a bilet do męskiego przedziału kupiła od podróżnego. W przedziale zajmują miejsca inaczej niż było napisane na bilecie co powoduje potem nieporozumienie. Jerzy i Marta stopniowo zbliżają się do siebie. Oboje mają za sobą przykre przeżycia. Dodatkowo Staszek co chwila próbuje dostać się do Marty. Przekazuje przez konduktorkę list w którym grozi, że wykolei pociąg. Skład zatrzymuje się na małej stacyjce i wsiada do niego milicja. Funkcjonariusze poszukują zbiegłego mordercy. Kierują się do przedziału Marty i Jerzego. Marta przypadkowo zajęła miejsce mordercy i wie kto nim jest. Jednakże na początku milicjanci sądzą, że mordercą jest Jerzy, który leżał na miejscu, na którym miał być morderca. Kiedy Jerzy zostaje aresztowany w przedziale służbowym, Marta przychodzi do konduktorki i mówi, że bilet kupiła u podróżnego i zamieniła się potem miejscami. Rozpoczynają się gorączkowe poszukiwania. Wkrótce pasażerowie pociągu ścigają jednego z podróżnych, którego Marta wskazuje jako przestępcę. Pociąg jedzie dalej. Przed Helem Jerzy mówi, że jest chirurgiem, któremu w poprzednim dniu nie udało się uratować pacjentki oraz że jedzie spotkać się z żoną.

Ciekawostki[edytuj]

Film powstał na podstawie autentycznego przeżycia Jerzego Kawalerowicza. Reżyser, jadąc pociągiem z Warszawy do Szczecina, przez pomyłkę znalazł się w jednym przedziale z kobietą. Nie chciał go opuścić, co doprowadziło do nieporozumienia. W czasie podróży pasażerka opowiedziała Kawalerowiczowi o swoim zawodzie miłosnym.

Nagrody i festiwale[edytuj]

Film został uznany przez amerykańskiego reżysera Martina Scorsese za jedno z arcydzieł polskiej kinematografii i w 2014 roku został wytypowany przez niego do prezentacji w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie w ramach festiwalu polskich filmów Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema[4][5].

Przypisy

  1. Wiesław Kot, Sto najważniejszych scen filmu polskiego, Poznań 2014, s. 82, ISBN 978-83-7177-942-8.
  2. Tadeusz Lubelski, Historia kina polskiego 1895-2014, s. 247, ISBN 978-83-242-2707-5.
  3. Wiesław Kot, Sto najważniejszych scen filmu polskiego, Poznań 2014, s. 83, ISBN 978-83-7177-942-8.
  4. Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema - oficjalna strona projektu w języku angielskim. mspresents.com. [dostęp 2014-02-26].
  5. Polskie filmy Martina Scorsese. vice.com. [dostęp 2014-03-24].

Linki zewnętrzne[edytuj]