Podniebna krucjata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Podniebna krucjata
The High Crusade
Gatunek komedia
science fiction
Data premiery 2 czerwca 1994
Kraj produkcji Niemcy
Język Niemiecki
Czas trwania 100 min
Reżyseria Klaus Knoesel
Holger Neuhauser
Scenariusz Jorgen Egger
Robert G. Brown
Główne role John Rhys-Davies
Rick Overton
Michael Des Barres
Catherine Punch
Patrick Brymer
Muzyka 4. Stock
Zdjęcia Wolfgang Aichholzer
Scenografia Harald Turzer
Frank Bollinger
Knut Loewe
Matthias Müsse
Kostiumy Heike Hütt
Montaż Ueli Christen
Produkcja Roland Emmerich
Ute Emmerich
Thomas Wöbke

Podniebna krucjata (ang. The High Crusade) – komedia science fiction produkcji niemieckiej w reżyserii Klausa Knoesela i Holgera Neuhausera z 1994 roku, na podstawie powieści Poula Andersona z 1960 o tym samym tytule.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Historia zaczyna się w momencie, gdy Saraceni zajmują Jerozolimę i zaczynają rzeź angielskiej armii. Przy życiu pozostaje jedynie garstka rycerzy. Posłaniec wyrusza z wiadomością do Anglii, by prosić o ratunek dla tych, którym udało się uniknąć śmierci z rąk wroga. W kraju odbywa się uroczystość. Sir Roger poślubia wyższą urodzeniem damę, którą wygrał przypadkowo w pojedynku na kopie. Węzłem małżeńskim ma ich połączyć spowiednik i nauczyciel sir Rogera, brat Parvus. Ceremonię zaślubin zakłóca przybycie posłańca z Jerozolimy, który niesie wieść o śmierci 400 najlepszych rycerzy i mieście zajętym przez muzułmanów. Za cichymi wskazówkami Rudego Johna sir Roger przygotowuje rycerzy do krucjaty. Małżonka, lady Catherine, wymusza na mężu, by zabrał ją ze sobą na wojenną wyprawę.

W pobliżu zamku ląduje dużych rozmiarów statek kosmiczny wrogo nastawionych obcych Wersgorów. Rozpoczyna się bitwa. Przed świtem kosmici zostają pokonani i poza jednym, który zostaje ujęty przez ziemian, chronią się w części swojego statku. Przy użyciu więźnia - Branithara, Sir Roger rozpoczyna walkę o zdobycie statku (w celu jego dalszego wykorzystania go w bitwie krzyżowej) co ostatecznie mu się udaje. Branithar obiera jednak całkowicie inny kurs i średniowieczni rycerze trafiają na planetę obcych, gdzie po raz kolejny muszą zmierzyć się z nowym wrogiem i jego nowoczesną techniką. Atakowani ze wszystkich stron Anglicy nie poddają się. Walczą za króla i ojczyznę.

Kiedy klęska wydaje się być bliska, sir Roger obmyśla plan ucieczki z planety. Rudy John próbuje spoić kosmitę Branithara, by podstępem zdobyć informację, jak uruchomić statek. Kosmici klonują sir Rogera, by manipulować rycerzami. Jako pierwsza w pułapkę wpada Catherine. Fałszywemu Rogerowi udaje się zdobyć Catherine.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]