Podróż apostolska Benedykta XVI do Libanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Podróż apostolska do Libanu
Papież

Benedykt XVI

Termin pielgrzymki

1416 września 2012

Państwo

 Liban

Miejscowości

Bejrut, Bzommar, Bkerke

Podróż apostolska Benedykta XVI do Libanu odbyła się 1416 września 2012[1][2]. Oficjalne zaproszenie wystosowali prezydent Libanu Michel Sulaiman i premier Nadżib Mikati podczas swych wizyt w Watykanie w 2011[3].

Była to ostatnia zagraniczna podróż Benedykta XVI jako papieża.

Przebieg wizyty[4][5][edytuj | edytuj kod]

14 września (piątek)[edytuj | edytuj kod]

Samolot z papieżem wylądował w Bejrucie o godzinie 13:39 czasu lokalnego. Na lotnisku Benedykta XVI powitali prezydent Michel Sulaiman z małżonką, nuncjusz apostolski abp Gabriele Caccia, patriarcha maronicki Béchara Boutros Raï, emerytowany patriarcha maronicki kard. Nasrallah Piotr Sfeir, przewodniczący parlamentu Nabih Berri oraz premier Nadżib Mikati[6]. O godzinie 18:00 w melchickokatolickiej bazylice św. Pawła w Harissie papież podpisał adhortację "Ecclesia in Medio Oriente"[7].

15 września (sobota)[edytuj | edytuj kod]

Przed południem w pałacu prezydenckim Benedykt XVI spotkał się kolejno z prezydentem, przewodniczącym parlamentu i premierem Libanu. Następnie spotkał się z przywódcami wyznań muzułmańskich: szyitów, sunnitów, alawitów i druzów. Wizytę w siedzibie prezydenta zakończyło przemówienie papieskie do przedstawicieli życia politycznego, instytucji państwowych i przywódców religijnych. Benedykt XVI stwierdził, że budowanie pokoju wymaga poszanowania życia ludzkiego, godności osoby i jej praw, w tym wolności religijnej, solidarności, wysiłków edukacyjnych i otwarcia się na Boga[8]. Wczesnym popołudniem w siedzibie patriarchy ormiańskiego obrządku katolickiego w Bzommar odbyło się spotkanie z patriarchami i biskupami katolickimi. Ostatnim punktem drugiego dnia wizyty było spotkanie z młodzieżą na placu przed siedzibą patriarchatu maronickiego w Bkerke (20 tysięcy uczestników[9]). Papież zaapelował o otwartość na innych ludzi bez względu na religię i narodowość: "Taki jest testament Jezusa i znak chrześcijanina. Oto prawdziwa rewolucja miłości"[10].

16 września (niedziela)[edytuj | edytuj kod]

Przed południem papież odprawił mszę w Beirut City Center Waterfront z udziałem 350 tysięcy wiernych. W homilii powiedział „Iść za Jezusem, to wziąć Jego krzyż, aby Mu towarzyszyć w drodze, drodze niewygodnej, która nie jest drogą władzy czy chwały doczesnej, lecz która musi prowadzić do wyrzeczenia się samego siebie, do tracenia swego życia dla Chrystusa i Ewangelii, aby je ocalić”. Ponadto zaznaczył, że powołaniem Kościoła i chrześcijanina jest służenie na wzór Jezusa bezinteresownie i wszystkim, bez żadnych różnic, służenie sprawiedliwości i pokojowi w świecie. Podczas modlitwy Anioł Pański Benedykt XVI zaapelował o zakończenie wojny domowej w sąsiedniej Syrii[11][12]. Papież spotkał się z przedstawicielami różnych Kościołów chrześcijańskich w siedzibie patriarchatu syryjsko-katolickiego w Szarfet (Charfet)[13]. O godz. 19.40 czasu lokalnego Airbus libańskich linii lotniczych M.E.A. z papieżem na pokładzie odleciał do Rzymu[14].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]