Polana Głodówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Głodówka
Ilustracja
Głodówka i widok na Tatry (fragment)
Państwo

 Polska

Położenie

województwo małopolskie

Pasmo

Tatry, Karpaty

Wysokość

1100–1150 m n.p.m.

Zagospodarowanie

łąki, zabudowania

Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Głodówka”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Głodówka”
Ziemia49°18′05,18″N 20°06′57,25″E/49,301439 20,115903

Głodówkapolana położona przy drodze wojewódzkiej nr 960 z Bukowiny Tatrzańskiej nad Morskie Oko[1]. Należy do mezoregionu zwanego Pogórzem Spisko-Gubałowskim[2]. Administracyjnie stanowi odrębną miejscowość typu schronisko turystyczne[3].

Leży na wysokości 1070–1145 m na pochyłym stoku, nieco poniżej kulminacji wzniesienia Cyrhla nad Białką (1158 m). Ma powierzchnię około 6 ha i obecnie jest coraz mniej użytkowana pastersko[4]. Tuż przy drodze znajduje się niewielki parking, a zaraz obok, w jej zakolu, jest drugi, większy. Na parkingach tych często zatrzymują się samochody i autobusy wycieczkowe; turyści podziwiają stąd panoramę Tatr z Głodówki. Była ona słynna już w początkach turystyki tatrzańskiej w XIX wieku – wówczas nad Morskie Oko również jeżdżono (furmankami) przez Bukowinę Tatrzańską. O panoramie tej Walery Eljasz-Radzikowski w 1874 pisał: Objechałem całe Tatry naokoło i przekonałem się, że znikąd się one wspanialej nie przedstawiają[5].

Nazwa polany pochodzi od nazwiska dawnego jej właściciela (Głód). Pierwszy dokument wymieniający polanę pochodzi z 1676, kiedy to król Jan III Sobieski wydał pozwolenie sołtysom miejscowości Groń na wyrobienie tej polany[2]. Obecnie poniżej drogi na polanie znajduje się kilka stylowych zabudowań góralskich, powyżej drogi stoi duży murowany budynek – Schronisko Górskie ZHP „Głodówka” wybudowane w latach 1938–1939. Nieco na północ od polany Głodówki leży druga polana (Wyżnia Głodówka) z prywatnym schroniskiem turystycznym.

Głodówka i panorama Tatr z Głodówki
Głodówka i panorama Tatr z Głodówki

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]