Polish Hill River

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Odnowiony kościół
Tablica pamiątkowa
Tablica z dedykacją

Polish Hill River to miejsce niedaleko miejscowości Sevenhill położonej przy Polish Valley w Clare Valley, w Australii Południowej, w którym zamieszkali pierwsi przybyli do tego stanu polscy osadnicy w 1856 roku.

Polscy pionierzy pochodzący z Dąbrówki Wielkopolskiej i Zbąszynia przybyli do Adelaide 7 sierpnia 1856 roku. Ich podróż zaczęła się w maju tego samego roku, kiedy w Hamburgu zaokrętowali się na statek płynący do nowo powstałej kolonii. Już rok później polscy koloniści zakupili pierwszą posesję w miejscu nazywanym Hill River (w późniejszym czasie przemianowanym na Polish Hill River). W tym samym roku założono Komitet Budowy Kościoła w Sevenhill, jeden z osadników Jan Nykiel przekazał ziemię, na której miał on być wybudowany i oddał zarządzanie całym projektem w ręce swoich synów Jana i Jakuba oraz Lukasowi Małychowi i Paulowi Połomce. W 1870 roku do Sevenhill przyjechał ksiądz Leon Rogalski, pierwszy polski ksiądz w Australii Południowej. Prowadził pracę duszpasterską wśród Polaków w Hill River i okolicach, a także w Barossa Valley. Kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki został konsekrowany przez biskupa Shiela w 1871 roku. W tym samym roku prasa katolicka w Polsce opublikowała artykuł księdza Rogalskiego, opisujący sytuację osadników w Australii oraz, że "Polacy...w Sevenhill i Hill River... mają swoją własną szkołę prowadzącą zajęcia w polskim i angielskim języku".

W 1872 roku przykościelna szkoła została opisana w "Directory of South Australia". Polacy stanowili wówczas bardzo aktywną część społeczeństwa, byli często wybierani do różnego typu władz okręgowych. W 1874 roku do Hill River przybyły siostry św. Józefa i rozpoczęły pracę w szkole. Dwa lata później biskup Reynolds poświęcił główny ołtarz i umieścił relikwie św. Stanisława Kostki. Pierwszy oficjalny spis parafian został przeprowadzony w 1890 roku przez księdza Rogalskiego. Odnotował on 322 osoby składające się na 62 polskie rodziny zamieszkujące okolice Hill River, Sevenhill i Penwortham.

W 1893 roku Polacy przekazali tytuł do ziemi, na której stał kościół i szkoła na ręce arcybiskupa Adelajdy. 6 czerwca 1906 roku zmarł ksiądz Rogalski. Z powodu braku zainteresowania i postępującej integracji społeczeństwa polskiego z Australijczykami, szkoła została zamknięta w 1925 roku. Na początku 1950 roku kościół został dekonsekrowany i nastąpiła jego powolna dewastacja.

Na początku lat pięćdziesiątych emigranci, którzy przybyli do Australii po II wojnie światowej dowiedzieli się o istniejących ruinach kościoła i szkoły. Podjęto decyzję o odbudowaniu obydwu budynków. Renowacja rozpoczęła się w 1971 roku. Polonia zakupiła dodatkowych 9 akrów ziemi przylegającej do pierwotnej dwuakrowej własności. Kościół św. Stanisława został wciągnięty na listę zabytków w Australii Południowej w 1980 roku. W 1988 roku monsignor Horgan oficjalnie otworzył Polish Hill River Church Museum. Potomkowie polskich pionierów wmurowali kamień węgielny wraz z „kapsułą czasową”, która ma zostać otwarta w 2036 roku.

Obecnie kościołem i muzeum opiekuje się Polonia mieszkająca w Adelajdzie, a także grupa potomków pierwszych kolonistów, którzy nadal mieszkają w Clare Valley.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]