Polonia Świdnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł jest częścią cyklu Świdnica
Herb Świdnicy
POL Świdnica COA.svg Historia
POL Świdnica COA.svg Herb Świdnicy
POL Świdnica COA.svg Hejnał Świdnicy
POL Świdnica COA.svg Zabytki
POL Świdnica COA.svg Parki w Świdnicy
POL Świdnica COA.svg Polonia Świdnica
POL Świdnica COA.svg Diecezja świdnicka
POL Świdnica COA.svg Komunikacja miejska
POL Świdnica COA.svg Media

MKS Polonia Świdnica – najstarszy klub sportowy w Świdnicy, który powstał 23 lipca 1945 roku. Początkowo posiadał on tylko jedną sekcję – piłkarską. W ciągu następnych lat powstały jednak kolejne sekcje – boks, koszykówka, akrobatyka, siatkówka, strzelectwo, tenis stołowy, szachy, piłka ręczna, kolarstwo, sporty motorowe, gimnastyka a także sekcja pływacka.

Największe sukcesy odnosili piłkarze, którzy w sezonie 1947/1948 zostali mistrzem A-Klasy, gr. 1 (ówczesnej III ligi) i przez dwa następne sezony występowali w II lidze, a w pierwszej połowie lat 90. byli blisko powtórzenia tego sukcesu, ponieważ przez kilka sezonów walczyli o awans. Sekcja piłkarska Polonii Świdnica zajmuje w rankingu wszech czasów II ligi 158. miejsce – w 36 meczach wywalczyli 24 pkt. (wtedy jeszcze za zwycięstwo otrzymywało się 2 pkt.), odnieśli 9 zwycięstw, 6 remisów i 21 porażek, strzelając 49 goli i tracąc 88. Drugą pod względem wielkości sekcją była siatkówka kobiet, która przez kilka sezonów grała w I lidze i wychowała kilkanaście siatkarek, które grały potem w najwyższych klasach rozgrywkowych i reprezentacji Polski. Największe sukcesy to dwukrotne zdobycie 3. miejsca w Mistrzostwach Polski.

Obecnie w strukturach klubu są dwie sekcje: boks i akrobatyka sportowa. Sekcje te odnoszą wiele sukcesów na szczeblu ogólnopolskim, co w ogólnym rankingu klubów w 2006 dało im 158. miejsce na 2908 sklasyfikowanych klubów w Polsce.

Sekcja piłkarska połączyła się z klubem Sparta Świdnica i powstał klub KP Polonia/Sparta Świdnica grający obecnie w III lidze dolnośląsko-lubuskiej, a w sezonie 2007/2008 zdobył mistrzostwo IV ligi dolnośląskiej. Klub powrócił do nazwy KS Polonia Świdnica.

Sekcja siatkówki kobiet odłączyła się od klubu i powstał Miejski Klub Sportowy Świdnica grający obecnie w II lidze.

Najbardziej znanymi świdniczankami są Dorota ŚwieniewiczMistrzyni Europy w siatkówce kobiet oraz Anna Werblińskareprezentantka Polski, które zaczynały karierę w MKS Polonia Świdnica.

Od sezonu 2014 sekcja piłkarska zmieniła nazwę na Polonia-Stal Świdnica[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polonia wyautowana. Co z najstarszym klubem Świdnicy? (pol.). doba.pl, 2014-10-08. [dostęp 2017-09-25].