Polonia Karwina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polonia Karwina
Ilustracja
Skład przed 1934 r.
Pełna nazwa Polski Klub Sportowy Polonia Karwina
Barwy biało-czerwone
Data założenia 1919
Data rozwiązania 1952
Państwo  Czechosłowacja
Stroje
domowe

Polonia Karwina – klub założony w 1919 r. jako Polski Klub Sportowy Polonia Karwina, to obecnie nieistniejący klub piłkarski Polaków w dzisiaj czeskim mieście Karwina. Klub zrzeszał 9 różnych drużyn z różnych dziedzin sportu, najpopularniejszą sekcją była jednak sekcja piłkarska.

Historia[edytuj | edytuj kod]

PKS Polonia powstała jako sekcja Gimnastycznej Wspólnoty Sokół, która w roku 1932 posiadała 302 członków, z czego 65 z nich było w sekcji piłkarskiej. Razem z innymi polskimi klubami z Zaolzia jak: Siła Trzyniec, Siła Karwina, Siła Orłowa, Siła Frysztat, Siła Karwina-Sowiniec, Polonia w roku 1922 została włączona do Polskiego Związku Klubów Sportowych w Czechosłowacji, który w połowie lat trzydziestych XX wieku posiadał ponad 4000 członków.

W latach 1921, 1923 i 1928 klub wygrał trzykrotnie ligę okręgową i zakwalifikował się do rozgrywek finałowych o mistrzostwo Czechosłowacji. Polonia Karwina była bardzo aktywna na niwie rozgrywania meczów międzynarodowych. Klub grał szereg towarzyskich meczów w Polsce. W roku 1934 Polonia Karwina wygrała rozgrywane po raz pierwszy Igrzyska Polonijne (Zawody dla sportowców z zagranicy i Wolnego Miasta Gdańska), w Warszawie. Był to turniej drużyn polonijnych, spoza granic ówczesnej Rzeczypospolitej. Po powrocie drużyny do rodzinnej Karwiny, zespół witało owacyjnie ponad 10 000 Polaków w Karwinie.

W roku 1936, Polonia Karwina odnotowała swój największy sukces w historii gier w rozgrywkach ligi czechosłowackiej. PKS Polonia wygrała wówczas Tesin lige (cieszyńska liga okręgowa) i awansowała do Ligi Morawsko-Śląskiej, jednej z najsilniejszych lig regionalnych w ówczesnej Czechosłowacji.

W roku 1938, Polonia Karwina przybyła ponownie do Warszawy, by spotkać się z zespołem Polonia Warszawa. Ten towarzyski mecz był z uroczystościami powrotu Zaolzia do granic Rzeczypospolitej. Publiczność warszawska owacyjnie przyjęła wtedy zespół Polonia Karwina w stolicy.

W marcu 1939 roku, Polonia została włączona do A-klasy Śląskiej, tym samym rozpoczynając grę w polskiej lidze. Sezon w roku 1939 nie został dokończony, z powodu wybuchu II wojny światowej. Podczas okupacji wielu członków klubu, graczy i kibiców zostało zamordowanych przez niemieckich narodowych socjalistów.

Po zakończeniu wojny, klub próbował się zreorganizować. W 1949 Polonia została włączona do polskiej organizacji wielosekcyjnej Sokół-Polonia. Klub został zlikwidowany w roku 1952 przez komunistów czeskich.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dodatek sportowy do Głosu Ludu w 30. lecie Polonii Karwiny, Cieszyn 16–17 lipiec 1949.
  • Matuszek, Otokar (1999-05-13). ""Polonia" Karwina". Głos Ludu: p. 3.
  • Rudnik, Czesława (December 2009). ""Polonia" żyje! w sercach kibiców ...". Zwrot: 17.
  • Zahradnik, Stanisław (ed) (2005). Zorganizowany sport polski na Zaolziu 1920-2000. Czeski Cieszyn - Cieszyn: Sekcja Historii Regionu Zarządu Głównego PZKO, Ośrodek Dokumentacyjny Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. OCLC 177328652.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]