Pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty
Ilustracja
Bliźniacze kolumny symbolizują wspólną walkę Polaków i Niemców przeciwko faszyzmowi
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Berlin
Miejscowość Berlin
Data odsłonięcia 1972
Położenie na mapie Berlina
Mapa lokalizacyjna Berlina
Pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty
Pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty
Pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty
Ziemia52°31′43,56″N 13°26′15,48″E/52,528767 13,437633

Pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty (niem. Denkmal des polnischen Soldaten und deutschen Antifaschisten) – pomnik w Berlinie, odsłonięty w 1972, wówczas w Niemczech Wschodnich. Jest głównym niemieckim pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy, którzy zginęli w II wojnie światowej, jak również ważnym pomnikiem Widerstandu.

Znajduje się w Volkspark Friedrichshain w dzielnicy Friedrichshain w dawnym Berlinie Wschodnim. Pomysł jego powstania zrodził się w czasie polepszania stosunków pomiędzy Niemcami Wschodnimi a Polską jako pomnik współpracy pomiędzy Ludowym Wojskiem Polskim i niemieckimi komunistami w walce przeciwko nazizmowi. Wykuty jest w szarym, śląskim granicie; zaprojektowali go rzeźbiarze polscy – Zofia Wolska i Tadeusz Łodziana – oraz niemieccy – Arnd Wittig i Günther Merkel.

Główną część stanowią równoległe, 15-metrowe, kamienne kolumny (które w rzeczywistości stanowią pojedynczą konstrukcję) połączone flagą z brązu. Pomnik znajduje się u podnóża wzgórza i jest podkreślony przez ścianę, na której wypisano motto Za wolność naszą i waszą w języku polskim i niemieckim (Für eure und unsere Freiheit). W pobliżu znajduje się również płaskorzeźba przedstawiająca żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Czerwonej razem z bojownikiem niemieckiego ruchu oporu. Pod kolumnami znajduje się tablica pamiątkowa w języku polskim, niemieckim i rosyjskim, na niej składa się kwiaty podczas ceremonii.

Pomnik został ponownie odsłonięty w 1995 po zjednoczeniu Niemiec. Dołączono tablice pamiątkowe w języku polskim i niemieckim, aby włączyć pozostałych polskich żołnierzy i ofiary nazizmu, jak również wszystkie niemieckie ruchy oporu z okresu II wojny światowej. Pomnik nie został zmieniony w żaden inny sposób i kolumny nadal podtrzymują Godło Polski z okresu do 1990 i Godło Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

W związku z ilością wandalizmów i graffiti pojawiających się na pomniku, niemiecka firma zgodziła się finansować koszty konserwacji pomnika[1]. Jednakże ciągle jest on obiektem skateboardingu[2], co powoduje dalsze niszczenie.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Karin Schmidl: Polnisches Denkmal wieder sauber (niem.). Berliner Zeitung, 11 maja 2004. [dostęp 18 sierpnia 2009].
  2. Berlin, Friedrichshain Park: Deutsch-Polnisches Ehrenmal (niem.). [dostęp 18 sierpnia 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]