Pomnik Alfreda Smoczyka w Lesznie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Alfreda Smoczyka
Ilustracja
Pomnik Alfreda Smoczyka w Lesznie
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Miejscowość Leszno
Miejsce ul. 17 stycznia
Typ pomnika posąg
Projektant Piotr Wełniak
Data odsłonięcia 10 maja 2008
Położenie na mapie Leszna
Mapa lokalizacyjna Leszna
Pomnik Alfreda Smoczyka
Pomnik Alfreda Smoczyka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomnik Alfreda Smoczyka
Pomnik Alfreda Smoczyka
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Pomnik Alfreda Smoczyka
Pomnik Alfreda Smoczyka
Ziemia51°50′06,8″N 16°35′07,3″E/51,835222 16,585361

Pomnik Alfreda Smoczyka w Leszniepomnik Alfreda Smoczyka przedstawiający wtapiającego się w przechodniów, naturalnej wielkości żużlowca opartego o motocykl, na którym przed momentem startował. Zawodnik ubrany jest w strój żużlowy, ma na sobie plastron z orłem.

Idea postawienia pomnika[edytuj | edytuj kod]

Pomysł postawienia pomnika Alfredowi Smoczykowi zrodził się w 2007 roku, podczas rozgrywanego w Lesznie finału Drużynowego Pucharu Świata na żużlu. Wielu kibiców sportu żużlowego odwiedziło wówczas prezentację historii leszczyńskiego żużla, szczególnie zwracając uwagę na pamiątki związane ze Smoczykiem. Skłoniło to Wydział Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta Leszna do złożenia propozycji postawienia pomnika upamiętniającego jedną z najwybitniejszych postaci żużlowego świata. Propozycja ta zyskała poparcie Prezydenta Miasta Leszna oraz Polskiego Związku Motorowego.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Realizację projektu powierzono leszczyńskiemu rzeźbiarzowi, Piotrowi Wełniakowi. Artysta wykonał pięć projektów pomnika żużlowca. Trzy z nich miały zostać przedstawione władzom Leszna, z których włodarze miasta wybrali jeden. Pierwsza, wstępna koncepcja pomnika, wywołała jednak sporą dyskusję wśród osób zainteresowanych jego postawieniem. Swoje niezadowolenie wyrażali: kibice żużlowi, część radnych Leszna oraz rodzeństwo Alfreda Smoczyka. Wełniakowi zarzucono zbytnią abstrakcyjność i stylizację postaci żużlowca i motocykla. Siostra zawodnika zagroziła, że nie pojawi się na uroczystości odsłonięcia pomnika.

Dzięki merytorycznej dyskusji oraz konsultacjom artysty z rodziną Smoczyka udało się osiągnąć kompromis. Zmiana projektu, zaakceptowana przez bliskich żużlowca, umożliwiła realizację przedsięwzięcia w zamierzonym czasie.

Odsłonięcie[edytuj | edytuj kod]

10 maja 2008 roku, w dniu rozgrywania zawodów Grand Prix Europy na żużlu w Lesznie, dokonano odsłonięcia pomnika. W uroczystości uczestniczyli: Tomasz Malepszy (Prezydent Miasta Leszna), Andrzej Witkowski (prezes Polskiego Związku Motorowego), Józef Dworakowski (prezes Unii Leszno) oraz Urszula Plewa (siostra Alfreda Smoczyka). Posąg, odlany z brązu, realistycznie przedstawiający żużlowca, stanął na skwerku przy Stadionie im. Alfreda Smoczyka, od strony ullicy 17 stycznia. Koszt inwestycji wyniósł blisko 100 tysięcy złotych i sfinansowany został w równych częściach z budżetu Leszna oraz Polskiego Związku Motorowego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]