Przejdź do zawartości

Polski Związek Motorowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polski Związek Motorowy
Ilustracja
Logo PZM
Państwo

 Polska

Data założenia

1950

Rodzaj stowarzyszenia

stowarzyszenie

Prezes

Michał Sikora

Nr KRS

0000036662

Data rejestracji

21 sierpnia 2001

Powiązania

PKO

brak współrzędnych
Strona internetowa
Polski Związek Motorowy w Rzeszowie
Ośrodek szkolenia kierowców PZMot-u w Kłodzku

Polski Związek Motorowy (PZM, PZMot) – powstał 30 stycznia 1950 roku, jako efekt połączenia Automobilklubu Polski (rok założenia 1909) i Polskiego Związku Motocyklowego (rok założenia 1924)[1]. Jest związkiem stowarzyszeń i działa na podstawie Prawa o Stowarzyszeniach (ustawa z 7 kwietnia 1989) oraz według Ustawy o Sporcie z 25 czerwca 2010[2].

Skupia entuzjastów i sympatyków sportów motorowych i motoryzacji w każdym jej aspekcie. Związek zrzesza 368 klubów, natomiast sam jest członkiem pięciu federacji międzynarodowych:

Jest również członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie ze statutem, celem PZM jest rozwój sportów motorowych – samochodowego, motocyklowego, żużlowego i kartingowego, zarówno w formie wyczynowej, jak i masowej i popularnej. Związek angażuje się także w rozwój turystyki motorowej, campingu i caravaningu. Propaguje kulturę motoryzacyjną, otacza opieką zabytki motoryzacji i działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez popularyzację przepisów ruchu drogowego. Związek prowadzi działalność służącą wychowaniu komunikacyjnemu dzieci i młodzieży- współorganizuje finały Ogólnopolskich Turniejów Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym oraz Motoryzacyjnego. W PZM działa także społeczny ruch Ratownictwa Drogowego, w ramach którego organizowane są szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, jak również Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych.

PZM organizuje rocznie ponad 2000 imprez sportowych i turystycznych. Do najważniejszych, o randze ponad – krajowej, można zaliczyć:

 • Międzynarodowe Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski – WSMP,
 • Międzynarodowe Długodystansowe Samochodowe Mistrzostwa Polski – Endurance,
 • Mistrzostwa Świata Rajdach Samochodowych – WRC
 • Mistrzostwa Europy w Rallycrossie,
 • Trzy rundy Grand Prix na żużlu – Speedway,
 • Mistrzostwa Świata w Enduro,
 • Mistrzostwa Świata SuperEnduro,
 • Mistrzostwa Europy Enduro,
 • Trzy rundy Mistrzostw Europy w Motocrossie,
 • Mistrzostwa Świata Freestyle Motocross,
 • Mistrzostwa Świata w Sidecar crossie,
 • Drużynowe Mistrzostwa Świata w Trialu.
 • Mistrzostwa Europy w Trialu.

Zarząd Główny PZM realizuje swoje zadania poprzez 16 zarządów okręgowych, główne komisje, komisje i zespoły. Do najważniejszych należą:

 • Główna Komisja Sportu Samochodowego – GKSS,
 • Główna Komisja Sportu Motocyklowego – GKSM,
 • Główna Komisja Sportu Kartingowego – GKSK,
 • Główna Komisja Sportu Żużlowego – GKSŻ,
 • Główna Komisja Sportów Popularnych i Turystyki – GKSPiT,
 • Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych – GKPZ,
 • Główna Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – GKBRD.

Sport Samochodowy[edytuj | edytuj kod]

Kalendarz imprez PZM obejmuje ponad 100 pozycji o randze ogólnopolskiej lub międzynarodowej, w tym organizowane w kraju rundy mistrzostw świata, Europy, Pucharu Świata i Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej (FIA-CEZ).

Największym zainteresowaniem mediów i kibiców cieszą się od lat rajdy samochodowe, ze sztandarową imprezą PZM – Rajdem Polski.

Równie dynamicznie rozwija się dyscyplina rajdów terenowych, a uwagę kibiców zwracają szczególnie występy polskich załóg w najsłynniejszej imprezie tego typu – Rajdzie Dakar. Do popularyzacji rajdów cross-country przyczyniły się także udane starty byłego mistrza świata w skokach narciarskich Adama Małysza, jednego z najpopularniejszych w kraju sportowców. Rajd Baja Poland odbywający się w województwie zachodniopomorskim, zyskał w 2012 roku rangę rundy Pucharu Świata FIA. Na trasie znajduje się najdłuższy w Polsce i jeden z najdłuższych w Europie, odcinek specjalny, mający aż 236 km (Drawsko Pomorskie).

Najliczniejszą obsadą szczycą się zawody w wyścigach górskich. W imprezach rangi mistrzostw Polski w różnych kategoriach uczestniczy nawet do 150 kierowców. Atutem tej dyscypliny są profesjonalnie przygotowane trasy, w szczególności ta w Limanowej, o długości 6031 m, uważana za jedną z najlepszych w Europie. Ta opinia spowodowała, że FIA powierzyła Polsce organizację jednej z rund Pucharu Europy oraz Międzynarodowego Challenge'u w wyścigach górskich.

Mistrzostwa Polski w wyścigach przeprowadzane są na torze Poznań i na obiektach zagranicznych. Dzięki staraniom GKSS i partnerom PZM udało się przywrócić rywalizację w Pucharach Markowych – KIA Lotos Race i Volkswagen Castrol Cup. Są to zawody przeznaczone dla młodych i mniej zasobnych finansowo kierowców, dające im szanse rywalizacji i rozwijania kariery sportowej.

Sport Motocyklowy[edytuj | edytuj kod]

Jedną z najbardziej popularnych na świecie dyscyplin motocyklowych jest motocross. W Polsce infrastruktura tego sport jest nieźle rozwinięta, a rundy mistrzostw kraju odbywają się na wielu torach. Organizowane są również w kraju rundy mistrzostw Europy oraz rundy kwalifikacyjne do tych mistrzostw. Reprezentanci kraju pojawiają się na najbardziej prestiżowych imprezach międzynarodowych. Coraz liczniej w zawodach tej wymagającej dyscypliny uczestniczą kobiety. Od 2011 roku w mistrzostwach świata pań z coraz lepszymi wynikami startuje Joanna Miller.

Bardzo widowiskową i wymagającą perfekcyjnej techniki jazdy dyscypliną jest trial. Zawodów rangi mistrzostw Polski odbywa się w sezonie dziesięć, a obok Polaków biorą w nich udział zawodnicy z Austrii, Czech, Niemiec, Słowacji i Rosji. PZM wielokrotnie był organizatorem dużych zawodów międzynarodowych, w tym drużynowych mistrzostw świata Trial des Nations w Myślenicach w 2010 roku.

Coraz większą popularnością cieszy się Super Enduro, głównie za sprawą sukcesów Tadeusza Błażusiaka, mistrza świata w tej widowiskowej konkurencji. Świadectwem rosnącego zainteresowania jest fakt, że w 2012 roku po raz pierwszy odbył się cały cykl MP w Super Enduro. Doskonałą promocją tej dyscypliny było również przeprowadzenie rundy mistrzostw świata w łódzkiej hali Arena w latach 2012 i 2013.

Zawody cross country gromadzą, obok licencjonowanych zawodników, walczących o tytuły mistrzowskie, coraz liczniejszych amatorów terenowej jazdy, startujących w Pucharze Polski. Liczba uczestników PP wynosi ponad 350 osób. Jest to dla motocyklistów-amatorów doskonała okazja do sprawdzenia swych umiejętności, mająca także walory edukacyjne. Rajdy terenowe spopularyzowały udane występy polskich motocyklistów w mistrzostwach świata FIM, gdzie zdobywali medale, oraz w słynnym Rajdzie Dakar. Podobnie jest w rywalizacji quadów, gdzie Polacy zaliczani są do światowej czołówki.

Sport żużlowy[edytuj | edytuj kod]

Obok rozgrywek ligowych, w których uczestniczą 22 drużyny, organizowane są zawody indywidualne i turnieje towarzyskie. W najwyższej klasie rywalizacji klubowej – Ekstralidze występują czołowi żużlowcy świata, a średnia frekwencja na meczach przekracza 10 tys. osób. Rozgrywkami zarządza Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o., pozostałe zawody ligowe i międzynarodowe pozostają w Głównej Komisji Sportu Żużlowego (GKSŻ).

Polska jest co roku organizatorem trzech zawodów z cyklu Grand Prix, wyłaniającego indywidualnego mistrza świata, a reprezentanci kraju należą do czołówki tej rywalizacji.

Polscy zawodnicy czterokrotnie zdobywali tytuły drużynowego mistrza świata, a w obecnych zawodach Drużynowego Pucharu Świata triumfowali pięciokrotnie m.in. w 2013 roku. Dwóch Polaków – Jerzy Szczakiel w 1973 r. i Tomasz Gollob w 2010 r. sięgnęli po tytuły indywidualnych mistrzów świata, a w kategorii juniorów młodzi polscy żużlowcy aż ośmiokrotnie sięgali po złote medale w rywalizacji indywidualnej i drużynowej.

Kobiety w motoryzacji[edytuj | edytuj kod]

Polski Związek Motorowy stara się przyciągnąć do rywalizacji sportowej jak największą liczby kobiet i podejmuje działania dla ułatwienia im rozpoczęcia kariery zawodniczej. Ważnym zadaniem PZM jest zapewnienie kobietom równych szans udziału w sportowej rywalizacji i wspieranie rozwoju ich karier zawodniczych. W Związku działa zespół ds. Kobiet, który współpracuje z szeregiem organizacji i stowarzyszeń, w tym Komisją ds. Kobiet Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także uczestniczy aktywnie w pracach komisji kobiet takich organizacji międzynarodowych, jak FIA i FIM.

Rosnące zainteresowanie kobiet sportem widać na przykładzie dyscyplin motocyklowych. Od kilku lat organizowane są regularnie rundy Pucharu Polski Kobiet w Motocrossie, a od 2013 roku zyskały one rangę mistrzostw Polski. Reprezentantki kraju coraz śmielej włączają się do rywalizacji międzynarodowej, uczestnicząc nawet w mistrzostwach świata.

Stosunkowo niewiele pań staruje w rajdach i wyścigach samochodowych. W załogach rajdowych kobiety zazwyczaj pełnią rolę pilotów, pojawiają się jednak w roli kierowców w wyścigach górskich i torowych.

Dużo młodych dziewcząt interesuje się kartingiem, będącym dla większości czołowych kierowców pierwszym etapem kariery. Z powodzeniem uczestniczą one w zawodach krajowych, zarówno amatorskich jak i mistrzowskich. Polki są także wśród uczestniczek międzynarodowego projektu CIK FIA Academy.

PZM wspiera również aktywność kobiet w dziedzinach pozasportowych. Pozytywnym zjawiskiem jest coraz powszechniejszy udział kobiet-kierowców na imprezach pojazdów zabytkowych, rajdach turystycznych czy zlotach.

Karting – szkoła motoryzacji[edytuj | edytuj kod]

Karting to dyscyplina sportu motorowego uprawiana przez dzieci i młodzież, będąca szkołą techniki jazdy, a jednocześnie doskonałą formą politechnicznego wychowania młodego pokolenia przyszłych kierowców. Organizacją zawodów, opracowywaniem regulaminów i promocja tej dyscypliny zajmuje się Główna Komisja Sportu Kartingowego (GKSK)

W kraju rozgrywane są mistrzostwa Polski i szereg cykli pucharowych w różnych kategoriach wiekowych. Organizowane są regularnie Międzynarodowe Mistrzostwa Polski, z udziałem zawodników zagranicznych. Z kolei najlepsi polscy kierowcy z powodzeniem startują w zawodach organizowanych przez międzynarodową federację CIK-FIA – mistrzostwach świata i Europy.

Usługi[edytuj | edytuj kod]

Związek prowadzi także działalność gospodarczą, związaną z usługami motoryzacyjnymi. PZM jest rzecznikiem potrzeb i interesów polskiego środowiska motoryzacyjnego, współtworzy jego siłę i międzynarodowy prestiż. Dysponując kapitałem doświadczenia i wiedzy, bogatym zapleczem eksperckim i naukowym, związek stanowi dla swoich członków, sympatyków i klientów wiarygodną instytucję o wysokim potencjale profesjonalnej wiedzy technicznej, prawnej, turystycznej i marketingowej.

Władze[edytuj | edytuj kod]

Zarząd Główny, kadencja 2019–2023[4]:

 • Prezes: Michał Sikora
 • Wiceprezes oraz Skarbnik: Arkadiusz Sąsara
 • Wiceprezes: Dariusz Jajko
 • 7 pozostałych członków Prezydium
 • oraz 19 pozostałych członków

W latach 1956–1989 prezesem PZM był Roman Pijanowski, w latach 1989–2017 Andrzej Witkowski, a od 2017 jest nim Michał Sikora[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Utworzenie Polskiego Związku Motorowego, „Głos Wielkopolski”, 6 lutego 1950 [dostęp 2020-06-25].
 2. Wykaz zarejestrowanych krajowych związków sportowych. msport.gov.pl. [dostęp 2012-09-28]. (pol.).
 3. FIA Members. fia.com. [dostęp 2012-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-15)]. (ang.).
 4. Zarząd Główny / Polski Związek Motorowy [online], pzm.pl [dostęp 2021-03-28] (pol.).
 5. Andrzej Witkowski zrezygnował z funkcji prezesa PZM-Sport [online], sport.onet.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]